Takip Et

Güncel

Hrant Dink katledilişinin 13’üncü yılında tüm dünyada anılıyor

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 13’üncü yılında Türkiye ve dünyada çeşitli etkinliklerle anılıyor

Agos gazetesi kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 13’üncü yılında anılıyor.

Hrant Dink, bugün saat 12.00’de Balıklı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anılacak. Anma öncesinde Bakırköy Surp Asdvadadzni Kilisesi’nde Hokehanikst duası gerçekleştirilecek.

Hrant Dink için “adalet talebimizi bir kez daha yineliyoruz” diyen Türkiye Ermeni Patrikliği, Dink için bugün tüm kiliselerde ayin yapacak.

İstanbul’da anma organizasyonları çerçevesinde bir de konser düzenlenecek. Vomank grubu, akşam Beyoğlu Hancı Sahne’de Dink için bir konser verecek.

Cuma akşamı (17 Ocak) Sebat Apartmanı üzerine Hrant Dink’in fotoğrafı üzerinde havalanan güvercinleri tasvir eden bir video yansıtılmıştı. Projeksiyon gösterisi bu akşam da 18.00-00.00 arasında yapılacak.

Hrant’ın Arkadaşları ise düzenlenen anma töreni için bir de ‘çağrı’ videosu yayınlamıştı.

Ankara ve İzmir

Hrant Dink, Ankara’da saat 15.00’te Adakale Sokak’ta düzenlenecek bir törenle anılacak.

Saat 16.00’da ise Ankara Hrant Dink Anma İnisiyatifi, SES Ankara Şube Salonu’nda sinevizyon ve söyleşisi düzenliyor.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de saat 15.00’te Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanacak.

ABD ve Kanada

Aktivist Zoravik grubu, saat 19.30’da Harvard’da Boylston salonunda bir anma töreni düzenleyecek.

2008 yapımı İki Ulusun Kalbi Hrant Dink: Nouritza Matossian ile Görüşme isimli Hrant Dink’in hayatını anlatan belgeselin gösterimi ile başlayacak törende daha sonra, Agos köşe yazarı ve tarihçi Dr. Ohannes Kılıçdağı ile interaktif bir konuşma gerçekleştirilecek.

Los Angeles’ta ise İstanbul Ermenileri Organizasyonu tarafından bir anma töreni düzenlenecek.

Aktivist Garo Ghazarian, Hrant’ın Arkadaşları organizasyonu üyesi Tamar Nalcı, avukat Roy Arakelian, Agos yazarı Pakrat Estukyan’ın konuşmacı olarak yer alacağı etkinlik saat 18.00’de başlayacak.

Etkinlikte Estukyan’a “Hrant Dink Özgürlüğün Ruhu ve Adalet Madalyası” da teslim edilecek.

Hrant Dink için Kanada Montreal’de sabah ayini sonrası İstanbul Ermenileri Kültür Derneği’nde can yemeği ve Sevan Değirmenciyan’ın “Hrant Dink’in Mirası ve Günümüz Türkiye’si” başlıklı konuşması olacak.

Avrupa

İngiltere’nin başkenti Londra’da Surp Yeğişe Ermeni Kilisesi saat 18.00’de “Hrant Dink’in Hatırası: Acı Umuda Dönüşüyor” başlıklı bir etkinlik düzenleyecek. Etkinlikte Hrant Dink Vakfı’nın çalışmalarının yanısıra 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekanı da konuşulacak.

Almanya’da ise Berlin Maxim Gorki Tiyatrosu’nda saat 20.30’da düzenlenecek anma etkinliğinde Türkiye, Gürcistan ve Ermenistanlı müzisyenler sahne alacak. Maximillian Popp tarafından yönetilecek panelde ise Hrant Dink Vakfı’ndan Zeynep Taşkın ve Houshamadyan sitesinden Vahe Tachjian konuşmacı olarak yer alacak.

Avusturya’nın başkent Viyana’da ise aynı gün Surp Hıripsime Ermeni Kilisesi’nde Hrant Dink anısına bir Hokehankist ayini gerçekleştirilecek.

Hollanda Amsterdam’daki Surp Hoki Kilisesi’nde Nouritza Matossian’ın 2004-2007 yılları arasında Hrant Dink ile gerçekleştirdiği söyleşilerin video kayıtlarından oluşan Hrant Dink; İki Milletin Kalbi belgeseli gösterilecek. Etkinlikte ayrıca avukat Onur Feyzioğlu ve Nor Zartonk’un kurucularından Sayat Tekir de konuşmacı olarak yer alacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler