Takip Et

Güncel

Hrant Dink katledilişinin 12’nci yıl dönümünde Ankara’da anıldı

Hrant Dink, katledilişinin 12’nci yıl dönümünde Ankara’da, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi önünde anıldı. 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katledilişinin 12’nci yıl dönümünde anmak isteyen Ankaralılar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi önünde bir araya geldi. Bina önüne gelenlerin ellerinde “Hepimiz Hrantız hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant için adalet”,   “Unutmak yok”  yazılı dövizler yer aldı.

Anmaya katılanlar arasında İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yazar İsmail Beşikçi, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz de yer aldı.

Dink için saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan anmada konuşan aktivist Mahmut Konuk, Dink cinayeti davasında gerçek anlamda bir arpa boyu ilerlemenin olmadığını söyledi. Konuk, “Ya bu toprakların ezilenleri, yoksulları emekçileri, birleşik örgütlü, fiili ve meşru mücadeleleriyle bu soykırımcı,  yağmacı,  talancı düzenle yüzleşip savaşsız, sömürüsüz, eşit özgür ve kardeşçe bir ülkeyi hep birlikte kuracak  ya da yeni soykırımlara yeni bir yıkım ve  emperyalist sömürgeci savaş çılgınlığının kurbanı olacağız” ifadelerini kullandı.

HDP’li Peköz ise, konuşmasında “Bu ne ilk siyasi cinayetti ne de son siyasi cinayettir”  dedi.

Cinayetin aydınlatılması amacıyla Meclis’e verdikleri araştırma önergesinin ret edildiğini hatırlatan Peköz, “Bu saatten sonra ne yaparsa yapsınlar bırakın zanlı olmayı katliamın ortaklığından da kurtulamayacaklardır” dedi.

DTK Eş başkanı Leyla Güven’in 73’üncü gününe giren açlık grevi eylemine de değinen Peköz, şunları söyledi: “Şu an cezaevlerinde 200’e yakın insan Leyla Güven öncülüğünde açlık grevindeler.  İmralı’da tecrit kalsın, demokrasi görüşmeleri için bir yol açılabilsin ve Türkiye barışçıl bir ortama evrilsin diye mücadele ediyorlar.”

Israr ve inatla adalet taleplerine devam edeceklerini vurgulayan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, “Türkiye’de cezasızlık politikası devam ediyor. Adaletsizlik çürüme getirir. Bu çürümenin sonucu hepimiz için oldukça tehlikeli olacaktır” diye belirtti.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler