Takip Et

Güncel

Hizbullah tarafından öldürülen gazeteci Cengiz Altun’un annesi: Gerçeğin peşinden gitmeye devam edeceğiz

Devlet-Hizbullah ilişkisini ortaya çıkaran haberleri nedeniyle 27 yıl önce öldürülen Yeni Ülke gazetesinin Batman Muhabiri Cengiz Altun, mezarı başında anıldı. Anne Türkan Altun, “Cengiz gibi gazeteciler ve mücadele edenler oldukça azalmayacağız, çoğalacağız”

Devlet-Hizbullah ilişkisini ortaya çıkaran haberleri nedeniyle 27 yıl önce öldürülen Yeni Ülke gazetesinin Batman Muhabiri Cengiz Altun, mezarı başında anıldı. Anne Türkan Altun, “Cengiz gibi gazeteciler ve mücadele edenler oldukça azalmayacağız, çoğalacağız” dedi. 

Haftalık çıkan Yeni Ülke gazetesinin 24 Şubat 1992 yılında öldürülen Batman Muhabiri Cengiz Altun, 27’nci yıldönümünde mezarı başına anıldı. Anmaya, Altun’un ailesi, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP’nin Batman Belediyesi Eşbaşkan adayı Songül Korkmaz, Eğitim Sen Batman Şubesi, TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi yöneticileri, Barış Anneleri ve Altun’un sevenleri katıldı. Anma, Altun şahsında gazetecilik faaliyetleri sırasında öldürülen tüm gazetecilerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

‘Azalmıyoruz aksine çoğalıyoruz’

Anmada ilk konuşan Altun’un annesi Türkan Altun, şunları söyledi: “Bak oğlum bugün herkes burada. Oğlum bana şunu söylüyordu. Vietnam’da milyonlarca insan öldürüldü ama ona rağmen insanlar azalmıyor aksine mücadeleleri büyüyor diyordu. İşte oğlumun da dediği gibi Vietnam’a yapılan onca zulme rağmen onlar azalmadı aksine çoğaldılar. Cengiz’im de böyle söylüyordu. Bugün biz azalmıyoruz aksine çoğalıyoruz. Cengiz gibi gazeteciler ve mücadele edenler oldukça azalmayacağız, çoğalacağız” dedi.  

‘Gerçeğin peşinden gitmeye devam edeceğiz’

Ardından konuşan ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan, hakikatin izinden giden gazetecilerin asla susmayacağını  vurguladı. “Cengiz ne için öldürüldü?” diye soran Boltan, “Cengiz Hizbullah’ın karargahlarını ortaya çıkardığını için ve devlet ile olan ilişkilerini ortaya çıkarıldığı için, yani gerçekleri ortaya serdiği için devlet tarafından öldürüldü. Eğer o ilişki ortaya çıkarılmasaydı belki öldürülmeyecekti. Ortada bir hakikat var. Biz onun izinden ve onun şahsında hakikat için canını bu yolda kaybedenleri anarak, her ne pahasına olursa olsun gerçeğin peşinden gitmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘En zorlu dönemde gazetecilik yaptı’

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise faili meçhul cinayetlerin yoğun bir şekilde işlendiği bir dönemde Altun’un kentte gazetecilik yaptığını hatırlattı. Başaran, “Cengiz en zorlu dönemlerde gazetecilik yaptı. Ve bunu da bilerek yaptı. Bugün de kentler yıkılırken en zorlu dönemlerden biri daha yaşanırken, onurlu gazeteciler yazmaya devam diyor” dedi. Başaran, HDP olarak her zaman özgür basın emekçilerinin yanında olacaklarını söyledi. 

‘Failler halen bulunmadı’

İHD Batman Şubesi Eş başkanı Devran Yıldız ise devletin o dönemde yürütmüş olduğu yoğun baskı politikalarına dikkat çekerek, “O dönemlerde gazeteciler, yaptıkları haberlerin bedelini canları ile ödüyordu. O günden bugüne değişen bir şey yok. Gazetecilere yönelik baskılar devam ediyor” ifadelerini kullandı. Yıldız, Altun’un faillerinin hala bulunmadığını bir kez daha yineledi. 

(Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler