Takip Et

Dünya

“Hindistan’da HKP(Maoist) karantina günlerinde örgütleniyor”

COVİD-19 salgınına karşı zorunlu karantina ilan edilen Hindistan’da Hindistan Komünist Partisi (CPI-Maoist) köylüler arasında örgütleme çalışmalarına devam ettiği istihbarat raporlarına yansıdı

COVİD-19 salgınına karşı zorunlu karantina ilan edilen Hindistan’da CPI (Maoist) köylüler arasında örgütleme çalışmalarına ve devlet güçlerine saldırılarına devam ettiği istihbarat raporlarına yansıdı.

Maoistler, COVİD-19 nedeniyle tek taraflı ateşkes ilan etmiş, operasyonlar sürerse misilleme yapacağını belirtmiş, hükümetten kendilerine beş gün içerisinde yanıt vermesini istemişti.

Özgür Gelecek haber sitesinde yer alan çeviri habere göre; Hindistan devlet güvenlik kaynaklarına göre, Maoist gruplar ülke çapında devam eden zorunlu karantinayı kullanarak güçlerini yeniden kazanmak için Andhra Pradesh, Telangana, Maharashtra, Jharkhand, Odisha, Batı Bengal ve Nepal’den büyük bir isyancı grubu ile Güney Bastar’a girdi.

Hint-Asya Haber Ajansı’nda (IANS) yer alan bilgileri haberleştiren outlookindia.com’daki habere göre; “istihbarat güçleri”, verdikleri bilgilerle, bu ayın başından beri salgına karşı zorunlu karantina ile meşgul olan Merkez Bankası Polis Gücünü (CRPF) ve eyalet polis kuvvetlerini, güvenlik güçlerini uyardı.

“Maoistler köylüleri örgütlüyor”

Hindistan istihbaratının bilgilerine göre, Maoistler, üst düzey liderlerinin gözetimi altında Chhattisgarh’ın Sukma bölgesindeki çekirdek bölgelerde ve eyaletin Jagdalpur bölgesindeki Darbha bölümünde ve orada Dantewada bölgesinin bir parçasında sürekli toplantılar gerçekleştiriyorlar.

“Maoistler, eğimli topraklarda abanoz ağaçlarında yaprak toplayan köylülerin ölümü veya yaralanması durumunda tazminat için asgari fiyatı sabitleme konusunda hükümete karşı koymak için köylüleri örgütlüyorlar” diyor IANS.

“Maoistler SF’lere tuzak kuruyor”

Haberde yer alan bir diğer bilgiye göre, Maoist gruplar, Kikler’de 24 Mart ile 24 Nisan arasında 21 günlük zorunlu karantinanın ilk aşamasında ve Chhattisgarh’ın Bijapur bölgesinde Gangaloor polis karakolu altında Gangaloor ve Cherpal arasında Güvenlik Kuvvetleri (SF) için tuzaklar kurdu.

İstihbarat raporu, tuzakların Nisan ayının ikinci haftasında neredeyse 3-4 gün boyunca özel olarak atıldığını söyledi. Zoraki karantina sürecinden ve SF’lerin daha az sayıda operasyona girmesinden yararlanan Maoistlerin Chhattisgarh’ın Dantewada bölgesindeki Rajpenta bölgesinde ise yoğun bir geri çekilme sürecine girdikleri açıklandı.

Maoistler eylemlerini sürdürüyor

Raporda “Ayrıca Maoistlerin Rajpenta ve Chimilipenta bölgelerinde Doğaçlama Patlayıcı Cihazlar (IED) planladığı öğrenildi” denildi.

Bu ayın ikinci haftasında, “Kerlapal Alan Maoistler Komitesi”nden bir grup Maoist, IED patlattı. Bu patlamada Sukma bölgesindeki Polampalli polis karakolunun altındaki Dornapal-Jagargunda yolunda, Gorgunda’nın önündeki Renga Para yakınında bir menfez hasar gördü. Kapsamlı bir soruşturmadan sonra, güvenlik güçleri IED’lerin Jagdalpur bölgesindeki Maad bölgesindeki 195 Tabur CRPF Taburu yakınlarındaki Maoistler tarafından yerleştirildiğini keşfetti.

Birkaç gün önce Malangir Bölge Komitesi Maoistleri Aranpur-Potli yolunu on yerden kesmiş ve araçların kullanmamasına uygunsuz hale getirmişti. Amaçlarının Dantewada bölgesinde “CAF Potali kampı ve 231 Taburu ACRPF Taburu Kondasawli kampı” personeline zarar verme fırsatı yaratmak olduğu aktarılıyor.

“Bize saldırı olursa misilleme yaparız”

Hindistan Komünist Partisi (CPI-Maoist) çeşitli bölgelerde dağıttıkları bildirilerle tek taraflı bir ateşkes ilan etmiş ve koronavirüs salgınının ülke geneline yayılması nedeniyle saldırı düzenlemeyeceklerini söylemişlerdi.

“Partimiz, Halkın Kurtuluşu Gerilla Ordusu ve partinin çeşitli ön örgütleri bu dönemde güvenlik güçlerine her türlü saldırıya karşı karar verdiler” denilen bildiride, Maoistler, devlet güçlerinin kendilerine saldırmaları durumunda misilleme yapmak zorunda kalacakları konusunda uyarmıştı.

Ateşkes bildirisinde “Hükümetin açıklamamıza beş gün içinde yanıt vermesini istiyoruz” denilmişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler