Connect with us

Bilim

Hindistan’da bir milyon yıllık taş aletler bulundu!

Hindistan’da bir milyon yıllık birbirinden tamamen farklı şekillere yontulmuş ‘karmaşık’ aletler bulundu. Aletlerin yanında hiçbir kalıntının bulunmaması yeni tartışmalar yol açacağa benziyor

Hindistan’da bir milyon yıllık karmaşık taş aletlerin bulunması tartışmaları da berberinde getirdi. Bu araçların modern insanlar tarafından mı yoksa insan türüne yakın akrabaları tarafından yapıldığı tüm belirsizliğinin koruyup yeni tartışmaları ortaya koymaktadır.

İnsanlığın kökeni sorunu son yıllarla birlikte yeni buluşlarla birlikte karmaşıklığını sürdürmeye devam ettirmekte. Yeni araştırmalarda ‘homo sapiens’in  türlerle etkileşimde olduğunu, çiftleştiğini Afrika’dan birden fazla dalga halinde temkinli bir biçimde çıktığını gösterdi.

Taş aletlerin evrimi…

Washington post’a yayınlanan makale de ‘Nature’ dergisinden ulaşılan bilgilere göre araştırmacılar Güney Hindistan’da bir sit alana olan Attirampakkam da yaptıkları çalışmada orataya çıkan binlerce taş aletleri inceleyip tanımladı. Aktarıldığına göre aletler yaklaşık olarak bir milyonluk tarihe sahip ve aynı zaman da büyük ve kör el baltalarının ince bir şekilde yontulmuş taş aletlere evrimini gösteriyorlar. İleri alet yapımının modern insanın Hindistan’a ulaştığı düşünülen tarihten çok daha önce buralarda geliştiği görülüyor.

Aletlerin yanında hiçbir kalıntıya rastlanılmadı

Bu tekniklerin Hindistan’a bu kadar erken ulaşması Kalıtım Eğitimi için Sharma Merkezi’nin kurucusu ve raporun eş yazarı arkeolog Shanti Pappu’ya göre milyon dolarlık soru.

Pappu araştırmanın en azından Hindistan’da gizemli olan insana benzeyen türler ve onların dünyanın dört bir yanında ki akrabaları ile aralarından karmaşık ilişikiyi belirtiğini dile getiriyor. Aynı zaman da bu dağılımın yalnızca belirli zaman diliminde basit doğrusal anlatıların yanlış olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Aletler taşınmış olabilir 

Afrika’yı ilk terk eden, insana benzeyen türler kim ise, yanlarında oval ve armut şeklinde olan aletleri ve baltaları taşıdılar. Acheulen teknolojisini kemiği dövmek ve ilini sıyırmak için kullandılar. 1 milyon seneden daha uzun bir geçmişe dayanan Attirampakkam’da bulunan en eski aletler bu. gelenek sayesinde el ustalığı ile yapıldı.

Bu tarz bir teknoloji Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da Naendarthaller ve Homo Sapiens’lar ile ilişkilendirildi. Bu teknolojinin insanlar 100.000 sene önce Güney Asya’ya varmadan Hindistan’a ulaşmış olması düşünülmüyor. Levallois olarak biline bu tekniğin insanların bilişsel gelişiminde ki önemli ilerlemelerle bağlantılı olduğu düşünülüyor. Çünkü böyle araçlar soyut düşünme yeteneği ve geleceği planlama yetisi olmadan tasarlanamaz.George Washington Üniversiteside paleanropolog olan Alison Brooks, Pappu tarafından tarif edilen küçük aletlerin gerçek Levallois noktaları  olduğunu düşünmüyor.”Bu halen kocaman kıtada küçük bir nokta diyen Brooks bu bulguyu bir bağlama yerleştirmek adına daha fazla araştırma yapmak gerektiğini dile getiriyor.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Günün Haberleri

More in Bilim