Takip Et

Dünya

Hindistan’da bir araya gelen 5 milyon kadın patriyarkaya ve faşizme karşı insan zinciri oluşturdu

Hindistan’ın Kerala eylaetinde beş milyon kadın, 620 kilometre uzunluğunda bir duvar oluşturarak cinsiyet eşitsizliğine ve faşizme meydan okudu!

Hindistan’ın güneyinde yer alan Kerala eyaletinde, tam beş milyon kadın patriyarkaya ve faşizme karşı 620 kilometre uzunluğunda bir insan zinciri oluşturdu. Eylem, menstrüel yaş aralığındaki kadınların Sabarimalatapınağına girişinin yasak olması üzerine patlak veren bir gündemin ardından geldi.

‘Kerala Kadın Duvarı’


#WomenWallKerala
sloganıyla bir araya gelen kadınlar, Hindistan Komünist Partisi (Marksist) yönetimindeki eyaletin kuzey ucundaki Kasaragod ilinden güney ucundaki Thiruvananthapuram iline dek uzanan 620 kilometrelik bir duvar oluşturarak Hindistan’da iktidardaki Hindistan Halk Partisi’nin (BJP) gerici uygulamalarına, kapitalizmin bağrında gelişen patriyarkaya ve patiryarkanın kaçınılmaz sonucu olan tüm cinsiyet eşitsizliklerine karşı güçlü bir cephe meydana getirerek, faşizme meydan okudular.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) – CPI (M) tarafından örgütlenen eylemin ardından konuşan CPI (M) liderlerinden Brinda Karat, “Kerala, kadınları karanlık çağlara itmek isteyen karanlık güçlere karşı bir direniş duvarı ördü. Bu duvarın mesajı yalnızca Kerala’nın kadınlarına değil, Hindistan’ın tüm kadınlarına ait” ifadelerini kullandı.

İktidardaki BJP’nin ve onun paramiliter kuvveti olan RSS mensupları tarafından çeşitli noktalarda taşlı saldırılara uğrayan duvar, saldırılara rağmen kararlı direnişle birlikte kilometrelerce süren birliğini korudu ve eylemi başarıyla tamamladı.

Cinsiyet eşitsizliği ve faşizmle mücadele için devrim andı içildi

Eyaletteki erkek yurttaşların da kadınların direniş duvarına paralel biçimde dayanışma amaçlı olarak bir araya geldiği eylemde, kapitalizmin her türlü doğrudan sonucuyla ve patriyarkayla sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten halk, devrim andı içti ve yumruklarını saldırgana karşı çevirdi.

Hindistan’da komünist hareketin iki temel fraksiyonunda biri olan Hindistan Komünist Partisi (Marksist) tarafından idare edilen Kerala eyaleti, sosyal çatışmaların üst seviyelerde olduğu Hindistan’da tüm mezhep ve etnisitelerden halkın barış içinde yaşayabildiği, eğitim ve sağlık gibi sosyal hizmetlerin gelişmişlik seviyesi itibariyle ülkede yaşam standartlarının en ileri olduğu eyalet durumunda.

Geçtiğimiz yıl, toprak reformu isteyen köylülerle birlikte ülkenin başkenti Yeni Delhi’ye yürüyüş başlatan ve genel greve giden Hindistan Komünist Partisi (Marksist) ülke çapında 180 milyon kişiyi grev için örgütlemeyi başarmıştı.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler