Takip Et

Dünya

Hindistan’da acil durum ilan edildi

Hindistan’ın başkenti hava kirliliği nedeniyle adeta “bir gaz odasına” dönüştü. Halk sağlığını korumaya yönelik önlemler çerçevesinde bir dizi tedbirler alındı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine acil durum ilan edildi. Havadaki zararlı parçacıkların seviyesinin Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirlediği seviyenin 20 kat kadar üstüne çıktığı belirtildi. 

“Dev bir gaz odasına” dönüştüğü ifade edilen Yeni Delhi’de okullar Salı gününe kadar tatil edilirken, milyonlarca gaz maskesinin dağıtıldığı bildirildi. 

Halk sağlığını korumaya yönelik önlemler çerçevesinde kentte tüm inşaatlar bir hafta süreyle durduruldu, havai fişekler yasaklandı.

Pazartesi gününden itibaren trafikten kaynaklanan hava kirliliğini azaltmak için tek-çift plaka uygulamasına geçilecek. Araçlar plakalarına göre belirli günlerde trafiğe çıkabilecek.

Bazı iş yerleri de personellerinin evden çalışmasını istedi.

Kentin idari sorumlusu Arvind Kejriwal yaptığı duyuruda, “Komşu eyaletlerde tarlalarda anız yakılması nedeniyle Yeni Delhi bir gaz odasına dönüştü. Kirli havadan kendinizi koruyun ve maskelerinizi takın” dedi. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler