Connect with us

Dünya

Hindistan’da 4 erkek tarafından tecavüze uğrayan kadın yaşamını yitirdi

Hindistan’da 4 erkek tarafından tecavüze uğrayan kadın, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi

Dünyada en fazla tecavüzün yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde 14 Eylül günü Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadın başka bir topluluktan dört erkek tarafından tecavüze uğradı. Adı açıklanmayan kadın, ağır yaralı olarak iki hafta önce hastaneye kaldırıldı. Fail erkekler ise geçtiğimiz hafta gözaltına alındı. Tedavi altına alınan kadın, 14 günlük yaşam mücadelesi ardından hayatını kaybetti. 

BBC’ye konuşan kadının kardeşi, “Olay olduktan 10 gün sonrasına kadar kimseyi gözaltına almadılar. Onu ölüme terk ettiler. 14 gün boyunca hayatta kalma savaşı verdi” dedi.  

‘Hükümet kadınlara karşı saldırılara kayıtsız’

Ülkedeki muhalefet partileri de saldırıyı kınadı. Dalit toplumundan bir siyasetçi olan, Uttar Pradeş eyaletinin eski başbakanı Mayawati Prabhu Das, faillerin yargılanma süreçlerinin hızlandırılması çağrısında bulundu. Başka bir eski eyalet başkanı Akhileş Yadav da hükümetin kadınlara karşı saldırılara kayıtsız kaldığını öne sürdü.

Dalitler en hor görülen kesim

Sayıları 200 milyon civarında olduğu tahmin edilen Dalitler (eski adıyla ‘Dokunulmazlar’) kastı, Hindu kast hiyerarşisinde toplumun en hor görülen kesimini oluşturuyor. Yasalarla korunmalara karşın Dalitlerin günlük yaşamda ayrımcılığa maruz kaldıkları belirtiliyor. 

Kadının yaşamını yitirdiği haberi Twitter’da Hindistan’da en çok konuşulan konu durumunda. Birçok kullanıcı, kadını “Unutulmuş Nirbhaya (Korkusuz)” diye tanımladı.

Nirbhaya ismi 2012’de gündeme gelmişti

Nirbhaya ismi, Delhi’de 2012’de tüm dünyayı sarsan bir toplu tecavüz ve katliamdan sonra gündeme gelmişti. 23 yaşındaki bir fizyoterapi öğrencisi toplu tecavüze uğradığı hareket halindeki otobüsten işkence edilerek yola atılmış, ağır yaralanan kadın kurtarılamamıştı. Hindistan yasaları tecavüze uğrayanların isimlerinin yazılmasına isin vermediği için tıp fakültesi öğrencisi, basında Nirbhaya olarak anılmaya başlamıştı. Nirbhaya’nın yaşamını yitirmesinden sonra tecavüzle ilgili cezalar ağırlaştırılmış, olayda suçlu bulunan dört kişi mart ayında idam edilmişti. Ancak ülkede kadınları koruyan yasaların yürürlükte olsa da geçerliliğinin olmadığı, kadınların kendilerini güvende hissedemediği ve tecavüz vakalarında azalma olmadığı tüm dünya tarafından biliniyor.

Günün Haberleri

More in Dünya