Takip Et

Kadın

Her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından katlediliyor

BM Kadın Birimi, bu yıl hazırladığı Dünya Kadın İlerleme Raporu’nu yayımladı,137 kadın aile fertlerinden biri tarafından katlediliyor‘137 kadın aile fertlerinden biri tarafından öldürülüyor’

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi, her yıl hazırladığı Dünya Kadın İlerme Raporu’nun bu yılki başlığı ‘Değişen Dünyada Aile’ oldu.

Euronews’in aktardığı rapora göre, kadınlar için en tehlikeli yer kendi evleri. BM Kadın Birimi Genel Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, 2017’de işlenen kadın cinayetlerinden yüzde 60’a yakınının katilinin aile bireylerinden olduğunu ve her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından öldürüldüğünü ifade etti.

‘137 kadın aile fertlerinden biri tarafından katlediliyor’

Phumzile Mlambo-Nfcuka , “2017’de işlenen kadın cinayetlerinden yüzde 60’a yakınında katilin aile üyelerinden biri olduğunu gösteren rapora göre, her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından katlediliyor.

15-49 yaş arasındaki beş kadından biri, önceden veya şu anda birlikte olduğu partneri tarafından fiziksel şiddet veya cinsel istismara maruz bırakıldığını ortaya koyan rapora göre, kadına yönelik şiddet ‘her alanda ve ciddi seviyede” dedi.

Bir çok ülkede, kadına evli olduğu erkek tarafından tecavüz edilmesi suç değil

10 ülkeden sadece dördü aile içindeki tecavüz suç olarak tanımlıyor. ABD, Britanya ve Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu 50’den fazla ülkede kadına evli olduğu erkek tarafından tecavüz edilmesi suç sayılırken, Asya’nın büyük çoğunluğunda benzer yasal düzenlemelerin yapılması için kampanyalar yürütülüyor.

Erkekler cinsel saldırıda bulundukları kadınlarla evlenerek yargılanmaktan kurtuluyor.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler