Connect with us

Güncel

Helikopterden atılan Servet Turgut’un kardeşi: “Bu zulüm bitsin”

İşkenceyle gözaltına alınan ve helikopterden atılma sonucu yaşamını yitiren Servet Turgut’un taziyesinde konuşan kardeşi Naif Turgut, yaşananlara isyan ederek, “Bütün dünyaya sesleniyoruz; bu insana yapılan hukuksuzluk kimseye yapılmasın. Bu zülüm bitsin” dedi

Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından 11 Eylül’de işkenceyle gözaltına alındıktan 2 gün sonra hastanede ortaya çıkan ve Osman Şaban’la birlikte helikopterden atıldıkları belgelenen Servet Turgut (55), 20 gündür verdiği yaşam mücadelesini bu sabah kaybetti. Tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde yaşamını yitiren Servet Turgut, bugün Van’da toprağa verildi. 

Turgut için kurulan taziyeye Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van il yöneticileri, Mezopotamya Beşiğinde Ailelerini ve Yakınlarını Kaybedenlerin Derneği (MEBYA-DER) yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Taziyede konuşan kardeşi Naif Turgut, “Bütün dünyaya sesleniyoruz; bu insana yapılan hukuksuzluk kimseye yapılmasın” dedi.  

“Bu insana büyük bir zulüm yapıldı”

Kendilerine zulüm yapıldığı dile getiren Turgut, “Bize büyük bir zulüm yapıldı. Bu insan evinden çıkarak köyüne gitti. Topladığı ot torbalarını bağlıyordu. Yanında sadece bir tek çuvaldız vardı.  Bu insan fakirdi, çalışkan biriydi. Zalim değil, masum bir insandı. Öncelikle Allah’a yalvarıyoruz, sen dünyaya zulmü içinde barındıran insan değil içi temiz insan gönder.  Bugün hayvan bir çukura düştüğünde itfaiye çağılarak o hayvanı kurtarıyorlar. Bu insana büyük bir zulüm yapıldı. Allah bu vahşeti kabul etmesin. Bizim ciğerimiz nasıl yandıysa onların da öyle yansın” diye konuştu.

“Bu zülüm bitsin, biz insanlık barış istiyoruz”

Devlet yetkilerinden alınan izinle geri köylerine gittiklerini hatırlatan kardeş Turgut, şunları söyledi: “İşçi, emekçi olan bu insan devlet tarafından verilen kararla köyüne toprağına gitti. O topraklar kimsenin değil, bizim topraklarımız. Helikoptere bindirilerek ne yaptılar bilmiyoruz, orasını Allah biliyor. Savcı, hâkim Anayasa var! Bu insan vahşice helikopterden atılarak şehit edildi. Bütün dünyaya sesleniyoruz; bu insana yapılan hukuksuzluk kimseye yapılmasın. Ciğerimiz yandı, başkalarının yanmasın. Bu zulüm bitsin, biz insanlık barış istiyoruz. Azeri, Türk, Kürt fark etmiyor. Allah hepimizi insan olarak yarattı.  Allah zulmün tarafından değilim diyor, sizde olmayın.  Ama bu insanlar bizi köylerimizde bile öldürüyorsa Allah kabul etmesin. Allah bu zulmü, bu vahşeti kabul etmesin.” 

Günün Haberleri

More in Güncel