Takip Et

Güncel

HDP’nin kazandığı Iğdır’da 15 günlük yasak

Iğdır Valiliği, HDP’nin belediyeyi kazanmasının ardından kentte 15 gün boyunca eylem ve etkinlik yasağı getirdi.

Iğdır Valiliği, HDP’nin belediyeyi kazanmasının ardından kentte 15 gün boyunca eylem ve etkinlik yasağı getirdi.

31 Mart yerel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Halkların Demokratik Partisi(HDP)’nin yüzde 50.10 oy oranıyla kazandığı Iğdır’da, AKP-MHP ittifakı itirazı üzerine 70 sandıkta yeniden yapılan sayımlarda HDP’nin 60 oyu arttı. 

Sayım sona erdikten sonra Vali Yolu’nda konvoy yapan HDP’lilere bir grup MHP’li saldırdı. Polisler saldırıya müdahale ederek, grubu dağıttı. Iğdır Valisi, bu durumu gerekçe göstererek kentte toplantı, gösteri, yürüyüşü ve basın açıklaması gibi eylemlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. HDP’nin belediyeyi kazanmasının ardından yarın kentte yapmayı planladığı etkinlik bu gerekçeyle iptal oldu. 

Yapılan açıklamada şunlara yer verildi: 

“31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunun ilimizde açıklanmasıyla, alınan İstihbarı bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda; yaşanması muhtemel toplumsal olayların önlenmesi, provokatif eylemlerin engellenmesi ve farklı kesimler arasında çatışma çıkmasının önüne geçilmesi amacıyla toplantı, gösteri, yürüyüşü, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11’inci maddesi kapsamında Iğdır İl genelinde 04.04.2019 tarihinden İtibaren 15 gün süreyle meydan, cadde, sokak, yol ve park gibi umuma açık alanlarda yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasaklanmıştır.” 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler