Connect with us

Güncel

HDP’li İrmez Roboski Katliamı için Meclis Araştırması istedi

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Roboski Katliamı’na ilişkin Meclis Araştırması talep ederek, Erdoğan’ın katliamın aydınlatılacağını söylemesine rağmen 6 yıldır hiçbir ilerleme kaydedilmediğini söyledi

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, 28 Aralık 2011 yılında Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Roboski köyünde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanında 34 sivilin katledilmesine ilişkin Meclis Araştırması istedi.

İrmez sunduğu araştırma önergesinde, “Katliamın tüm boyutlarıyla araştırılarak faillerin yargı önüne çıkarılması ve toplumsal yüzleşmenin sağlanabilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın sözüne karşın hiçbir ilerleme kaydedilmedi

İrmez, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, dönemin Başkanı Tayyip Erdoğan’ın katliamın mutlaka aydınlatacağı sözüne rağmen aradan geçen 6 yıla karşın bu katliamla ilgili herhangi bir ilerleme kaydedilemediğini ifade etti.

Önergede ayrıca şu ifadeler yer aldı;

Bu süreçte Roboski Katliamının araştırılması için 11 Ocak 2012’de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Uludere Alt Komisyonu kurulmuştur. 23 Mayıs 2012’de dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bombardımanın emrini, ‘Ankara’da Hava Kuvvetleri’nde görüntüleri analiz eden komutanların verdiğini açıklamıştır. 5 Ağustos 2012’de Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Wall Street Journal’ın önceki tarihlerde yayınladığı predatörlerin de olaydan önce görüntü aldığını ve göröntölerde köylülerin seçildiği haberini doğrulamıştır. Katliamın yapıldığı 28 Aralık 2011’de Milli Güvenlik Kurulu’nun toplanmış olması, MİT’in katliamdan önce Genelkurmay’ı bilgilendirmiş olması, olayın emir komuta zinciri içerisinde olduğunun ve planlı bir şekilde gerçekleştirildiğinin kanıtıdır.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel