Takip Et

Güncel

Hdp’li İmir: AKP Şırnak’ta kazanmadı, sandıktan ‘devlet güvenliği’ çıktı

Seçmen sayısı kadar kolluk kuvvetinin kaydırıldığı Şırnak merkez, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinin belediyeleri AKP’ye geçti. Hava yoluyla getirildikten sonra zırhlı araçlarla sandık başına taşınan binlerce usulsüz seçmen için HDP’li vekil Nuran İmir, “AKP Botan’da kazanmadı. Sandıktan devlet güvenliği çıktı” tespiti yaptı

Şırnak merkez, ilçeler ve beldelerinde gece geç saatlere kadar süren oy sayım işlemi neredeyse tamamlandı. Buna göre, Şırnak merkez, Beytüşşebap, Güçlükonak ve Uludere ilçelerini AKP’li adaylar, en büyük ilçeler olan Cizre, İdil ve Silopi ilçelerini ise Halkların Demokratik Partisi(HDP)’nin eşbaşkan adayları kazandı. 

En büyük ilçelerde HDP yine rekor kırdı

HDP, sokağa çıkma yasakları sırasında en çok çatışmaların ve acıların yaşandığı ilçelerde kazandığı ilçelerin 3’ünde de yüzde 70’i aşkın bir oy oranına ulaştı. Kent merkezi ve Beytüşşebap ile Uludere ilçelerini kazanan AKP’nin ise, seçim öncesi usulsüz bir şekilde taşıdığı binlerce asker, korucu ve polisle buralarda başarı kazandığı belirtiliyor. 

Binlerce usulsüz seçmen

31 Mart yerel seçimleri için seçmen listeleri askıya çıktığında söz konusu usulsüz seçmenler açığa çıkmıştı. Seçmen listelerine göre, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde 32 bin 259 seçmen sayısı bulunan kent merkezinde, seçmen sayısı 40 bine yaklaşmıştı. 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaşanan bu yüksek artış içerisinde yer alanların büyük bölümünün nüfusa kayıtlı oldukları yerlerin genelde batı illeri olması da seçmenlerin usulsüz bir şekilde kaydedildiklerini doğrular nitelikteydi.

Nüfusu kadar kolluk kuvveti

Belediyesi AKP’ye geçen ve seçmen sayısı 3-4 bin arasında olan Uludere ve Beytüşşebap’ta da merkezdeki gibi benzer bir durum yaşandı. Her iki ilçelerde çevre karakol ve köylerde binlerce asker, korucu ve AKP’li, seçim öncesi taşındı. Söz konusu iki ilçenin yanı sıra beldelerde de yüzlerce usulsüz seçmen kaydırmasının yapıldığı seçmen listelerine yansıdı. 

Asker ve polis görüntülere yansıdı

Hem Şırnak merkez, hem de diğer ilçe ve beldelerdeki bu usulsüz seçmenler ise, dünkü yapılan seçimlerde onlarca zırhlı araçla sandık başına taşındı. Söz konusu asker ve polislerin birçoğunun ise uçak yoluyla kente indirilmesi gözlerden kaçmadı. Asker ve polislerin zırhlı araçlarla sandığa nasıl taşındıkları görüntülere de yansıdı. Toplu bir şekilde oy kullanan asker ve polislerin sandıkların neredeyse tümünde AKP’li adaylar yüzde yüze yakın bir oy oranına ulaştı. 

Sadece Şırnak merkezde bulunan Edip Başar İlköğretim Okulu’ndaki bir sandıkta HDP’ye 3 oy, 300’ü aşkın oy ise AKP’ye çıktı. 

Söz konusu yaşanan usulsüzlükler ve sonuçları değerlendiren HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, seçim günü karşı karşıya kaldıkları hukuksuzluklara vurgu yaptı. Özellikle Şırnak merkez, Uludere ve Beytüşşebap’ta yoğun asker taşımasının olduğunu hatırlatan İmir, “AKP Botan’da kazanmadı. Sandıktan devlet güvenliği çıktı” tespitinde bulundu. 

‘Demografiyi değiştirdiler’ 

Seçim startının verilmesiyle birlikte hilelerin baş gösterdiğine dikkat çeken İmir, “Bu seçimde AKP ve MHP faşist iktidarını devam ettirmek için ciddi bir manipülasyon yaptı. Seçimden önce de ifade ettik. Her fırsatta söyledik. Şırnak halkı kadar asker ve polis taşıdılar. Önce kentimizi yıktılar, boşalttılar, sonra polis asker doldurdular. Adeta demografik değişimi yaptılar. Bunu sonuçlarda da görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Her şeye rağmen Kürt halkının kayyumlara ve AKP-MHP ittifakına güçlü bir cevap verdiğini vurgulayan İmir, HDP’nin demokrasi mücadelesinin devam ettiğine işaret etti.

Kaynak: M/A

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler