Connect with us

Güncel

HDP’li Ayşe Acar Başaran: ’Savaşa hayır’ demeyi yasaklayamazsınız

HDP MYK Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, yazılı bir açıklama yaparak “’Savaşa hayır’ demeyi yasaklayamazsınız” dedi

Başaran açıklamasında, “İktidar, temsilci ve sözcüleriyle, elindeki medya organlarıyla ‘savaşa hayır’ diyen yurttaşları ve kurumları hedef haline getiriyor; baskı, gözaltı ve tutuklama furyası ile sindirmeye çalışıyor, valiliklerin etkinlik yasakları ile gösteri ve toplantı hakkını engelliyor. Yargı mensupları da iktidarın dayatmalarına uyarak temek hak ve özgürlüklerini kullanan insanlara karşı soruşturma başlatıyor.” dedi.

Açıklamada HDP Van Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım hakkında keyfi bir tutuklama kararı çıkarıldığı belirtilerek, “Nadir Yıldırım’a yönelik bu kararla öncelikle HDP’lilerin savaş karşıtı çalışmalarının engellenmesi hedefleniyor. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, il-ilçe yöneticilerimiz ve gazeteciler sosyal medya paylaşımları bahanesiyle gözaltı ve tutuklanma ile karşı karşıya kalıyor.” ifadelerine yer verildi.

‘Savaşa hayır’ demek suç değildir

Açıklamada devamla, barış istemenin suç olmadığı vurgulanarak, “Bu konularda konuşmayı yasaklamak, konuşanları terörize etmek, soruşturmalar ve polis şiddetiyle sindirmeye çalışmak asla boyun eğilecek ve kabullenilecek tutumlar değildir. Ne vicdani ve ahlaki değerlerimiz, ne uluslararası demokratik anlaşmalar ne de siyasal anlayışımız ve ilkelerimiz iktidarın Afrin’e yönelik savaşını kabullenmemize izin vermez.

Bu savaş iddia edildiği gibi bir ‘milli mesele’ değildir. AKP’nin ve Genel Başkanı’nın bekası uğruna atılan bir adımdır. Bunun farkında olan milyonlarca insanın meşru ve demokratik tepkilerini ifade etmeleri hem hakları hem de yurttaşlık görevleridir. Savaş istemediklerini gerek sosyal medyapaylaşımlarında, gerekse kamuya açık alanlarda yaptıkları barışçıl protestolarda ifade edenlerin gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları suçtur.” denildi.

“Erdoğan hedef göstererek suç işliyor”

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi; “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, savaş karşıtlarını çekinmeden açık açık hedef göstererek suç işliyor. Düşünce ve ifade, haberleşme ve iletişim özgürlüklerine yönelik iktidar saldırısı en temel insan hakları ihlalidir.

‘Savaşa hayır’ diyen, barış isteyen, bu onurlu talebi dile getiren tüm yurttaşların yanındayız ve onların bu haklı, meşru ve demokratik taleplerinin savunucusuyuz. ‘Savaşa hayır’ diyen milyonlarca insanla birlikte bunu dile getirmeye devam edeceğiz.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel