Takip Et

Güncel

HDP’den yöneticilerine açılan soruşturmaya ilişkin açıklama: Soruşturma manidar, sorun savcılarla aşılamaz

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında başlatılan soruşturmaya dair açıklama yayımladı. Açıklamada ‘il ve ilçe yöneticilerimize soruşturma açılması manidardır, çözüm politiktir, bu tür soruşturmalarla çözüm elde edilemez’ denildi

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında başlatılan soruşturma ve Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi yapan annelere ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada; Diyarbakır il bası önünde oturan ailelerin içişleri bakanı ve cumhurbaşkanlığı tarafından yönlendirildiği belirtilerek, “iktidar bu utanç senaryosunu 3 yıl önce de Belediyemizin önüne aileleri göndererek sahneliyordu. Şimdi belediyeye kayyum atadığı için il binamızın önünde sahnelemeye başladı” denildi.

Milletvekilleri ve il yöneticilerinin Diyarbakır il binasında “Sorunu birlikte çözelim” yönündeki açıklama yaptıktan ve yetkilileri göreve davet ettikten sonra savcılığın soruşturma açmasının çok manidar olduğu ifade edilen açıklamada ‘bu yönlendirmelerin ilk günden beri ‘iktidar medyası tarafından köpürtülerek kamuoyunda HDP hakkında bir algı yaratılmaya çalışıldığı’ belirtildi.

‘Gelin Saldırıya ve Hakaretinize Maruz Kalan Anneleri Meclis’te Dinleyelim’

Cumhurbaşkanı ve iktidara bir kez daha seslenen HDP şu çağrıyı yaptı: “Aileleri Emniyet zoru ve baskısıyla partimizin önüne göndermekle, bizleri suçlu ilan etmekle bir yere varamazsınız. Gelin, yıllardır çocuklarının akıbeti için alanlarda olan, sizin her türlü saldırı ve hakaretinize maruz kalan tüm anneleri Meclis’te dinleyelim. Meclis’teki tüm siyasi partiler sorumluluk alsın ve acıları birlikte sonlandıralım.”

Açıklamada çözüm sürecinde hiçbir eve ateş düşmediği, annelerin çocuklarının geri döneceği umudu taşıdığı ifade edildi ve şunlar söylendi: 

“Çözüm sürecinde çocuklarımız ölmüyordu. Hiçbir eve ateş düşmüyordu. Anneler çocuklarının geri döneceği umuduna sahipti. Bizler de. İşte bu süreci savaş oyunlarıyla kim bozduysa,  çocuklarımızın kaybolmasının ve yaşamını yitirmesinin sorumlusu da onlardır. ‘Kürt sorunu yoktur’ diyen, anaların duygularını ve acılarını sömürmek için timsah gözyaşı döken AKP Genel Başkanıdır.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler