Takip Et

Güncel

HDP’den stagflasyon uyarısı

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, ekonomideki gidişata ilişkin stagflasyon uyarısı yaparak, “AKP’nin mevcut OHAL rejimini kalıcılaştırması, çatışmacı bir siyaseti tercih etmesi, güvenlik harcamalarını arttırması enflasyonun hızla yükselmesine neden olmaktadır” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından yaptığı değerlendirmede, gidişatı stagflasyon olarak tanımladı. Kubilay, yaptığı yazılı açıklamada, AKP ve “tek adam rejimiyle” ekonominin çöküntüye sürüklendiğini vurguladı. Kubilay,  “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon verilerini bugün açıkladı. Buna göre, son 1 yılda yüzde 10’un üstüne çıkarak uzun zamandır çift hanelere ulaşan enflasyon, Temmuz ayında da beklentilerin oldukça üzerinde arttı” diye belirtti.

“TÜFE oranı 12 aylık bazda yüzde 62 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15,85 oranına yükseldi. Üretici enflasyonu oranı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 oranında artarak yüzde 25’e yükseldi” diye belirten Kubilay, partisinin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı istifaya çağırdı. Kubilay, “Enflasyon hedefinin 2,45 puan üzerinde açıklanan TÜFE oranı ve yüzde 25 oranında açıklanan Yİ-ÜFE oranı göstermektedir ki, hem Merkez Bankası hem de AKP kamuoyunu yanıltmaktadır” ifadelerinde bulundu.

‘Vizyonsuzluk ve öngörüsüzlük’ 

Kubilay, Merkez Bankası Başkanı’nın “revizyon” olarak açıkladığı yüzde 60’lık enflasyon hedefi sapmasının “öngörüsüzlük, vizyonsuzluk ve plansızlıktan” kaynaklandığını dile getirdi.

Enflasyon verilerinin son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını hatırlatan Kubilay,  şunları söyledi: “AKP’nin mevcut OHAL rejimini kalıcılaştırması, çatışmacı bir siyaseti tercih etmesi, güvenlik harcamalarını arttırması enflasyonun hızla yükselmesine neden olmaktadır.”

Motorin, doğalgaz, elektriğe ve ekmeğe yapılan zamlara da dikkat çeken Kubilay, Dolar ve Euro’nun tarihi rekorlar kırdığını anımsattı. Kubilay, “Türkiye; yüksek işsizlik, yüksek enflasyon, yüksek kur ve yüksek faiz fasit dairesi içerisinde stagflasyonist bir eğilime AKP eliyle kapılmıştır. ‘Tek adam rejimi’ toplu zamlara yol açmaktadır” diye belirtti. (MA)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler