Connect with us

Güncel

HDP’den Kartal’da eylem: “Bizler diz çözmedik diz çökmeyeceğiz”

HDP, yapılan saldırılara karşı Kartal’da eylem düzenleyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme birçok devrimci, demokratik kurum katıldı

hdp kartal

HDP İstanbul İl Örgütü, 7 ilde 82 kişinin gözaltına alındığı saldırılara karşı bugün Kartal’da eylem düzenledi, yapılan saldırılara karşı basın açıklaması okundu. Yapılan eylemde Akader, Halkevi, KÖZ, SMF gibi devrimci, demokratik kurumların yanı sıra HDP yöneticileri ve SMF-HDP Milletvekili Dilşad Canbaz da yer aldı.

Basın açıklamasını okuyan HDP Kartal İlçe Eşbaşkanı Dilber Demir, “bu bir gözaltı operasyonu değil, intikam operasyonudur. AKP-MHP faşizminin topluma dayattığı kötülüğün ve nobranlığın geldiği boyutu göstermektedir” dedi.

Saldırı İŞİD barbarlığına karşı kazanılmış zaferin intikamıdır

Yapılan saldırının İŞİD barbarlığına karşı zafer kazanmış “Kobane Direnişi” sonucunda Kobane’nin düşmemesinin intikamı olduğunu ifade eden Demir, “Kobane Direnişi aynı zamanda enternasyonalist bir direniştir. Dünya halklarına umut vermiştir. O yüzden öfkeleri ve kinleri büyük. Bu olaylardan dolayı yargılanması gerekenler, bu barbarlığa demokratik hakkını kullanan yurttaşlar değil, bizzat İŞİD’i Kobane’e sürenler, onu destekleyenlerdir” dedi.

İŞİD’in Kobane’e saldırısını müjde verir gibi duyuran onlarca genci ve Kürdü katledenler olduğunu belirten Demir, “bu çevreler şimdi de yanlarına sarayda balayı yapan savcıyı alarak sonuç almaya çalışıyor” diye kaydetti.

Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasiyi kuracağız diyen Demir, “parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. Daha faşizme sarılanlar bilsinler ki HDP geliyor. Korksanız da koltuklarınıza sarılsanızda HDP’nin zamanı geldi” dedi.

Bir konuşma yapan Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)-HDP Milletvekili Dilşad Canbaz, ekonomik krizin, direngenliğin korkusuyla saldırı gerçekleştirildiğini belirterek, “Tek başımıza da olsa direneceğiz. Kimden aldık bu direngenliği Malzum Doğan’lardan, İbrahim Kaypakkaya’lardan, Deniz’lerden, Mahir’lerden siz onları korkutabildiniz mi, bizleri korkutacaksınız, siz onlara baş eğdirebildiniz mi bizlere baş eğdireceksiniz. Bizler diz çözmedik diz çökmeyeceğiz. Hiçbir iktidar kalıcı değil, bir gün hesap vereceksiniz, bu halk sizden hesap soracak, çünkü bizler kazanacağız ezilen halklar, emekçiler kazanacak” dedi.

Sık sık alkış ve zılgıtlarla ses çıkaran kitle sloganlar eşliğinde eylemi sonlandırdı.

Günün Haberleri

More in Güncel