Connect with us

Güncel

HDP: Zarrab davasında adı geçen devlet yetkilileri yargılansın

HDP, ABD’de yargılanan Rıza Zarrab’ın ifadelerinde adı geçen devlet yetkililerinin yargılanması için suç duyurusunda bulundu

Halkların Demokratik Partisi, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu deldiği için yargılanan Rıza Zarrab’ın ifadelerinde adı geçen devlet yöneticilerinin yargılanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Ahmet Yıldırım ve Filiz Kerestecioğlu ile bir grup vekil Meclis’te düzenlediği basın toplantısının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HDP’li vekiller, ABD’de yargılanan Rıza Zarrab’ın ifadelerine adı geçen devlet yöneticilerinin yargılanmasını istedi.

Suç duyurusunun ardından adliye önünde açıklama yapan  Kerestecioğlu, şunları söyledi: “Şimdi biz çok hayırlı olmayan bir günün, 17-25 Aralık’ın yıl dönümüne gelen günde buradayız. Amerika’da ortaya çıkan yeni delil, belgeler burada bir soruşturma yapılmasını gerektiriyor. Meclis’te bütçe görüşülüyor ve sanki bütün bakanlar Japonya, Kanada bütçesi görülüyor gibi ülkenin refah içinde olduğu açıklamaları yapıyorlar. Ve bu insanlar, ABD’de yargılananlar, burada yargılanması gerekenler milli mesele için yargılanmıyor. Milli mesele olan halkın cebinden çalınan paralardır. Bu nedenle burada adil, etkili bir yargılama olması gerekiyor. Burada bir soruşturmanın açılması gerekiyor. Kimler ilgiliyse, o bakanlar, üst düzey bürokratlar, kimler için söyleniyorsa bu iddialar, ortaya çıkartılmalı. Daha adil ve daha etkili olacak şeylerden biri de Meclis’te bir komisyon kurulması. Araştırma komisyonu reddedilmişti; ama üzerinden zaman geçti. Şu anda bugün devletin bankaları itham altında, banka müdürleri itham altında. Önce sanık, sonra tanık oluyorlar. Türkiye halklarının geleceği için araştırılması gerekiyor.”

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel