Takip Et

Güncel

HDP yerel seçimler startını 20 Ekim’de Diyarbakır’da verecek

Erdoğan’ın kayyum atamakla tehdit ettiği HDP, 20 Ekim’de Diyarbakır’da düzenleyeceği “Yerel Yönetimler Çalıştayı” ile yerel seçimlerin startını veriyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 20 Ekim’de Diyarbakır’da “Yerel Yönetimler Çalıştayı” düzenleyecek. Çalıştay, “Türkiye’de Demokratik Yerel Yönetimler Deneyimi” ana gündemi ile gerçekleştirilecek. Çalıştaya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş sözcüleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı Berdan Öztürk, Tevgera Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleriyle birlikte milletvekilleri, HDP’nin bileşenleri ve ittifakların katılım sağlaması bekleniyor.

Mezopotamya Ajansında yer alan haberde, 6 oturum planlanan çalıştayda, “Yerel Yönetimler Kadın Sistemi” ve “Demokratik Yerel Yönetimler Modeli ve Politikalar Taslağı” başlıkları üzerine tartışmalar yürütülerek, katılımcıların önerilerine başvurulacak. Tartışma konusu olan bir diğer madde ise AKP iktidarının  DBP’li belediyelere yönelik kayyum politikaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde HDP’yi hedef alarak, “Kayyum atarız” şeklindeki konuşmaları. Bu başlık altında kayyumların politikaları, kilit vurulan kadın ve kültür kurumları, yine kayyumların sembol isimlerin verildiği kurum isimlerini değiştirmesi üzerine tartışmalar yürütülecek.

Çalıştayın diğer bir önemli gündemi de Kürt siyasetinin 20 yıllık “Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” politikasıyla sürdürdüğü belediyecilik deneyimini HDP’ye aktarması olacak. Çalıştayda, bileşenler ve ittifaklarla yürütülecek tartışmalar sonucunda tutum belirlenecek. Son olarak belirlenecek tutum belgesi üzerine tartışmalar yürütülecek, öneriler sunulacak.

HDP, 2019 yılının Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçim çalışmalarının startını da çalıştayla birlikte verecek. HDP kulislerine yansıyan bilgilere göre, büyük şehirlerde CHP ve AKP’den oy alabilecek aday profilleri üzerine çalışmaların başladığı yönünde.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler