Connect with us

Güncel

HDP Sözcüsü Bilgen KHK’ları değerlendirdi

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, son çıkarılan KHK’larla ilgili Guantanamo örneğinin ülkede demokrasinin geldiği noktayı gösterdiğini belirtti ve “Eş başkanlarımız ve milletvekillerimiz tek tipi asla kabul etmeyecekler” dedi

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında son çıkarılan 2 KHK’yı değerlendirdi.

Bilgen, Erdoğan’ın KHK’ların yayınlanmasının ardından Sudan’a gitmesini “anlamlı” bulduğunu belirtti ve şunları söyledi; “Sudan paramiliter güçlerin hakim olduğu, iç savaşın gerçekleştiği ve fiilen ikiye bölünmüş bir ülke. Bu ülkenin devlet başkanı insanlığa karşı işlediği suçlar sebebiyle mahkum edilmişken Türkiye’nin Sudan’la fotoğraf veriyor olması son derece manidardır. Türkiye’nin nereye sürükleneceğine dair de bir işarettir.”

“Guantanamo örneği demokrasinin geldiği noktayı gösteriyor”

Tek tip elbise dayatmasına değinen Bilgen, “Tek tip kıyafet düzenlemesi ile ilgili biz defalarca uyardık, hak örgütleri tutum belgeleri açıkladı, doğurabileceği sonuçlarla ilgili aktarımlar yapıldı. İktidar partisi bile tam ikna olmadığı halde ne yazık ki kararname çıktı. Adil yargılanma açısından bütün davaları sakat bırakacak bir boyutu var.

Kıyafet düzenlemesinin gerekçesi olarak sunulan Guantanamo örneğinin kendisi bir ayıptır. Hükümetin, Guantanamo’yu örnek alarak böyle bir kararı savunmaya kalkması Türkiye demokrasisin geldiği noktayı ortaya koymaktadır. Bugüne kadar cezaevlerinde bu düzenleme her denendiğinde ülke çok ağır yaralar almıştır. Bugün de bundan aşağı kalmayacaktır.

Hepimiz biliyoruz ki gazeteciler, akademisyenler, milletvekilleri bu suçlarla yargılanıyorlar. Bu suçlarla tutuklanmış vaziyetteler. Dolayısıyla bu kıyafetlerin sadece darbecilerle ilgili olmayacağı; bir sindirme, boyun eğdirme ve bunun da ötesinde bir provokasyona hizmet edeceği açıktır.” dedi.

“15 Temmuz’u aşan hesaplar var”

Bilgen, paramiliter güçlere yargı dokunulmazlığı veren KHK’ya ilişkinse şunları söyledi;

“Her ne kadar hükümet temsilcileri bugün sabah yaptıkları açıklamalarda terörle mücadele ile ilgili olduğunu söyleseler de bu mesajların kendisi itiraf niteliğindedir. Bir ülkede güvenliğin nasıl sağlanacağına dair düzenlemeleri by-pass etmek bunu OHAL KHK’si ile yapmak ülkeyi başka bir yere sürüklemektedir. İçerisinde genel ifadelerin geçiyor olması, 15 Temmuz’u da aşan hesapların olduğunun göstergesidir. ‘Halk Özel Harekat’ gibi yapılanmaların bu durumdan vazife çıkarma arayışına girmiş olması Türkiye açısından çok tehlikelidir.”

 ‘Asla tek tip kıyafeti kabul etmeyecekler’

Bilgen HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu diğer milletvekillerinin tek tip kıyafet konusunda tavrının ne olacağı sorulunca Bilgen şu yanıtı verdi:
“Eşbaşkanlarımız da bunu deklare ettiler. Hem önceden hem de dün açıklamaları var. Biz öyle inanıyoruz ki Türkiye’de demokrasiden yana olan herkes tek tip kıyafet konusunda sadece cezaevindeki tutuklulara bırakmadan, bir duyarlılıkla önleyecek iradeyi geliştirirler. Onlar da asla bunu kabul etmeyeceklerini beyan ediyorlar.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel