Takip Et

Güncel

HDP/SMF milletvekili Dilşat Canbaz, Silikozis ölümleri için Bakanlığa soru önergesi sundu

HDP/SMF milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Silikozis hastaları için Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması üzerine Meclis’te soru önergesi sundu

AKP iktidarının Silikozis hastası işçilere yönelik duyarsızlığı ve kot patronlarını koruyan tavrı her gün bir işçi aramızdan alıyor. Silikozis hastası işçilerin sorunlarını Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına iki önerge ile TBMM gündemine taşıdı.

Son olarak, uzun süre İstanbul’da kot kumlamada çalışan Bingöl-Karlıova ilçesinden Mehmet Ali Bilgiç 01 Ocak 2019 tarihinde evinde yaşamını yitirdiğini belirten Canbaz’ın sunduğu soru önergeleri şöyle:

1. Silikozis hastalığına bugüne kadar kaç işçi yakalanmıştır? 2002 tarihinden beri kaç işçi hastalık nedeniyle yaşamını yitirmiştir? Silikozis hastalığına yakalanan ve tedavileri devam eden işçi sayısı ne kadardır?

2. Silikozis hastası işçilere yaptığınız ayni-nakdi sosyal destekler nelerdir? Kaç işçi bu desteklerden yararlanmaktadır?

3. Kot kumlama atölyeleriyle ilgili yaptığınız denetimler nelerdir? Bugüne kadar kaç kaçak kot kumlama atölyesi kapatılmıştır? Kaç kaçak işletme sahibi hakkında yasal işlem yapılmıştır? Bu işlemler nelerdir?

4. Faal durumda olan kaç kot kumlama atölye-fabrikası vardır? İllere göre dağılımı nedir? Bu işletmelere yönelik yapılan denetimler nelerdir?

5. Silikozis hastalığıyla mücadeleyle ilgili aldığınız önlemler nelerdir?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler