Takip Et

Güncel

HDP-SMF ittifakı İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya’dan Ezidi kız çocuğu için soru önergesi

HDP-SMF ittifakı İstanbul milletvekili Dilşad Canbaz Kaya Gazete Duvar’da çıkan Ezidi kız çocuğunun kaçırılma haberi ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi

Gazete Duvar’da Hale Gönültaş imzasıyla çıkan haberde 3 bin 500 Ezidi kadının kayıp olduğu, Ezidi kadınların şeyhlere “savaş ganimeti” olarak satıldığı ve Ankara’da bir kız çocuğunun örgütün belirlediği ücret karşılığı “aracılar” vasıtasıyla satıldığı belirtilmişti.

Bu haber üzerine harekete geçen HDP-SMF ittifakı İstanbul milletvekili Dilşad Canbaz Kaya konu ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi. Kaya’nın TBMM’ne verdiği soru önergesi şöyle;

‘’Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dilşat CANBAZ KAYA

İstanbul Milletvekili

Gazete Duvar internet sitesinde çıkan habere göre, IŞİD’in Şengal’den kaçırdığı Ezidi bir kız çocuğunun Ankara’da örgütün belirlediği aracılar tarafından satıldığı bilgileri yer almıştır.

Bu bağlamda;

IŞİD’in Ankara’da Ezidi bir kız çocuğunu satması hakkında yürütülmekte olan bir soruşturma var mıdır?

Irak ve Suriye’de kaçırılan kaç kadın Türkiye’de bulunmaktadır? Kaçı örgüt tarafından satılmıştır?

IŞİD örgütünün kaçırdığı kaç kadın emniyet güçleri tarafından kurtarılmıştır? Kaçı ailelerine teslim edilmiştir?

2011’den beri IŞİD örgütünün insan kaçırma ve satma vakalarıyla ilgili kaç kişi gözaltına alınmış, kaçı adli mercilere sevk edilmiş, kaçı tutuklanmıştır?

IŞİD örgütünün kullandığı, insan kaçırma ve satma için kullandığı aracıların örgütlenme yapısıyla ve ilişkileriyle ilgili bakanlığınız tarafından yapılan çalışmalar nelerdir?

Kaçırılan kız çocukları ve kadınlar hangi yollarla sınırı geçmiş ve Türkiye sokulmuştur?

Ankara’da10 Ekim Gar ve Suruç katliamlarını gerçekleştiren bir örgütün, Türkiye’nin başkentinde insan ticareti yapması güvenlik zafiyeti değil midir? Bu ihmalle ilgili hakkında soruşturma başlattığınız veya görevden aldığınız personeliniz var mıdır?’’

 

 

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler