Takip Et

Güncel

HDP-SMF ittifakı İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya’dan Efrin’deki insan hakları ihlalleri ile ilgili soru önergesi

ÖSO ve TSK kontrolündeki Efrin’de yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın yanıtlaması talebiyle HDP-SMF ittifakı İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya tarafından bir soru önergesi verildi

Dilşad Canbaz Kaya tarafından verilen soru önergesinde Almanya merkezli Tehdit Altındaki Halklar Örgütü’nün yayınladığı raporda belirtilen iddialar soruldu.Söz konusu raporda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolündeki Efrin’e cihadist gruplar ve ailelerinin yerleştirildiğini, kente şeriat hukukunun getirildiğini, Kürtçe tabelaların kaldırıldığını, okullarda Kürtçe derslere son verildiğini ve yaklaşık 7 bin Kürt’ten haber alınamadığını öne sürülmüş,yine buna dair Uluslararası Af Örgütü ise 2 Ağustos 2018 tarihli raporunda; TSK destekli grupların insan kaçırma ve kaybetme, gasp, keyfi gözaltı, kişi mallarına el koyma gibi insan hakkı ihlallerine katıldığını, TSK’nın sorumlu birliklerinin de bu insan hakkı ihlallerine göz yumduğunu iddia etmiştir.

Dilşad Canbaz Kaya,Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’a şu soruları sordu:

Efrin’de 18 Mart 2018 tarihinden beri kaç insan kaçırma ve kaybetme, tecavüz, gasp vakası yaşanmıştır?

İnsan kaçırma, gasp, tecavüz gibi insan hakkı ihlallerine katılan kaç ÖSO mensubu tutuklanmıştır? Tutuklanan ÖSO mensupları Türkiye hapishanelerinde mi tutulmaktadır?

Uluslararası insan hakkı örgütlerinin Efrin raporlarıyla birlikte Afrin’de etkili bir soruşturma yürütülmüş müdür? Sorumlular hakkında yapılan yasal işlemler nelerdir?

Efrin’de Kürtçe’nin okullarda yasaklandığı ve Kürtçe tabelaların zorla kaldırıldığı yerine Arapça tabelaların astırıldığı iddiaları doğru mudur? Kürtçe tabelaların kaldırılma gerekçesi nedir?

18 Mart 2018 tarihi itibariyle Efrin’de haber alınamayan insan sayısı kaçtır? Kaçırılan kaç insan kurtarılmıştır?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler