Takip Et

Güncel

HDP seçim bildirgesini açıkladı

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde göstereceği adayları Ankara’da düzenlenen toplantıda tanıttı. Toplantıda “Daha çok özgürlük, daha çok hak, daha çok hayat, birlikte demokrasiye” başlıklı seçim bildirgesi de kamuoyu ile paylaşıldı

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde göstereceği adayları Ankara’da düzenlenen toplantıda tanıttı. Toplantıda “Daha çok özgürlük, daha çok hak, daha çok hayat, birlikte demokrasiye” başlıklı seçim bildirgesi de kamuoyu ile paylaşıldı.

HDP’nin Ankara Hilton Otel’de yaptığı toplantıda ilk olarak seçim çalışmalarını içeren bir video yayınlandı, ardından HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli bildirgeyi açıkladı.

Buldan konuşmasına açlık grevinde 101. güne giren Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’i selamlayarak başladı. Seçim bildirgelerinin temelinde yaşam olduğunu söyleyen Buldan belediyeleri kayyımların elinden alıp halka geri vereceklerini söyledi. “Ya-me-ye diyelim bizim olanı alalım” diyen Buldan tüm belediye başkan adaylarına başarı diledi.

‘Kentleri kazanırsak saray rejimi çözülecek’

Buldan konuşmasına açlık grevinde 101. Güne giren Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’i selamlayarak başladı. Bildirgenin temelinde yaşam ve olduğunu söyleyen Buldan, “Umut var ama aynı zamanda cesaret var. Karşımızda ise yaşamı betonlaştırmaya çalışan tekçi bir iktidar var. Savaş mermilerini insan yaşamından değerli gören bir iktidar var. Halkı sabah karanlığında pazar kuyruklarına, yoksulluğa mahkûm eden bir iktidar var. İşte bu nedenle diyoruz ki bu iktidarı yerelden başlayarak geriletmemiz yeni bir yaşam alanı açmamız gerekir. Kentlerimizi kazanırsak saray rejimi çözülecek ve mutlaka kaybedecektir. Bu halkı durdurmak isteyen ittifaklara karşı halkın ittifakını kuruyoruz” dedi.

‘Bizden korkmakta haklılar çünkü kaybedecekler’

Büyük İnsanlık yürüyüşünü yerelden başlattıklarını belirten Buldan, “Ya Me Ye dedik halka ait olanı gaspçı kayyumların elinden kurtarıp bu halka iade etmek için yola çıktık. Bu halkı durdurmak için kurulan ittifaka karşı halkın ittifakını oluşturarak bu oyunları boşa çıkaracağımıza inandığımız için bu yola çıktık. Bizden ve bu iradeden koruyorlar. Korkmakta haklılar çünkü kaybedecekler. Onların kaybetmesi halklarımızın kazanması demektir” dedi.

’80 Milyonun sorunu 80 Kamyonla çözülmeye çalışılıyor’

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli de konuşmasında Türkiye’nin siyasi, toplumsal, ekonomik kriz içinde bulunduğunu söyledi, “Bu krizin nedeni 17 yıldır iktidarda olan AKP ve onun başındaki zattır. Erdoğan’dır. Tekçiliği dayatmasıdır Saray rejimini bu tekçi rejimi bu ülkeye reva görmesidir. Bu rejim her geçen gün bu ülkeyi içinden çıkılmaz bir yere doğru sürüklemektedir” dedi. İktidarın yönetemediğini belirten Temelli, “17 yıldır yanlışta ısrar etmelerinin sonucunda büyük bir çöküntü ile karşı karşıyayız. Yönetemiyorlar 80 milyonluk bir ülkenin gıda sorunu 80 kamyon ile çözmeye çalışan bir iktidar bu ülkeyi nereye sürüklediğinin fotoğrafını bize sunuyor” dedi.

Ülkeyi felakete sürükleyen iktidarın HDP’ye saldırı başlattığını söyleyen Temelli, “Ama bilmiyor ki ne kadar saldırırsa saldırsın HDP ne diz çöker ne baş eğer. Barış ve demokrasi mücadelesine dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla devam edecektir. İşte tüm bu akıl tutulmasına hep birlikte 31 Mart’ta dur diyeceğiz. Unutmayın yoldaşlarım HDP kazanınca kadınlar, gençler, inşaatlarda, tekstil atölyelerinde çalışan emekçiler kazanacak, Çukurova’nın Karadeniz’in tarım emekçileri kazanacak. HDP kazanınca hiçbir hukuki bağlayıcılığı olmayan KHK ile ihraç edilenler, EYT’liler, atanmayan öğretmenler kazanacak” dedi.

‘Kayyımları süpürüp atacağız’

HDP’nin demokrasi için seçenek olduğunu söyleyen Temelli şöyle devam etti:
“Yeni yaşamı inşa etmek için önümüzde tarihi bir fırsat var. 31 Mart yerel seçimleri bu fırsatı tüm Türkiye halklarına sunuyor. HDP olarak aldığımız kararla Türkiye siyasetine demokratik bir zemin sunduk. Tüm kayyum illerinden kayyumları süpürüp atacağız. AKP elinde yolsuzluk ve hizmetsizlik yaşayan Muş Bingöl Kars gibi kentlerde belediyeyi AKP’den alacağız. Ama bunun ötesinde tüm Türkiye’ye ve demokrasi güçlerine emekçilere, kadınlara, STK’lara, sendikalara, hakkı kısıtlanmış tüm mağdurlara, hakkı elinden alınmış olana bir seçenek sunuyoruz” dedi.

’24 Haziran’da yarım bıraktığımız işi 31 Mart’ta tamamlayalım’

Temelli, “Gelin demokrasi zemininde buluşalım gelin hep birlikte faşizme karşı, AKP-MHP blokuna karşı güç birliği yapalım ve 24 Haziran’da yarım bıraktığımız işi 31 Mart’ta tamamlayalım. Radikal demokrasi perspektifimiz ile yerellerde yerinden yönetim anlayışımızla, katılımcı bütçe anlayışımızla geçmişten gelen birikimlerimizi geleceğe akıtarak özgür yarınları var edeceğiz. Yerel demokrasiyi güçlendireceğiz” dedi.

(Gazete DUVAR)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler