Takip Et

Güncel

HDP Milletvekilleri polisin darp ve biber gazlı saldırısına maruz kaldı

Ankara’da HDP’lilere yönelik gözaltıları protesto eden aralarında milletvekillerinin de bulunduğu partililer, polisin biber gazlı müdahalesine maruz kaldı

Ankara’da HDP’lilere yönelik gözaltıları protesto eden aralarında milletvekillerinin de bulunduğu partililer, polisin biber gazlı saldırısına maruz kaldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, parti üyelerinin dün sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına altına alınmasına ilişkin parti binası önünde basın açıklama yapmak istedi. Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’un da katıldığı açıklama öncesi parti binasının önü polis ablukasına alındı.

Yapılmak istenen açıklamaya engel olan polisler, valiliğin bu yönde aldığını belirttikleri karar doğrultusunda açıklamaya yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Engellemeye rağmen açıklama yapılmak istenmesi üzerine ise polisler, partililere biber gazı sıkarak müdahalede bulundu. Kerestecioğlu, o anlarda yapılan müdahaleye “Görüyorsunuz, kendi yöneticilerimiz için bile açıklama yapmamıza izin vermiyorlar. Herkes bu ülkede AKP’li olmak zorunda değil, korkmuyoruz ve yılmıyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

Koç ve Kerestecioğlu maruz kaldıkları bu polis müdahalesi sonrası Meclis’te konuya dair basın açıklaması yaptı.

Kerestecioğlu, biber gazlı müdahaleden etkilenmesi nedeniyle yarım saat boyunca gözünü açamadığını dile getirdi.

Milletvekili arkadaşı Koç ile birlikte polis kalkanlarıyla darp edildiklerini de paylaşan Kerestecioğlu, “22 arkadaşımızın gözaltına alınmasına ilişkin sadece il binamız önünde açıklama yapmak istedik. Uygulanan antidemokratik uygulamalarla ilgili açıklama yapacaktık aynı zamanda. Olan sadece buydu ve buna izin verilmeyeceği söylendi. ‘O gözaltına alınanlar suçlu ve onlarla ilgili açıklama yapamazsınız’ noktasına gelmişler”

Kerestecioğlu, bu durumla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Darp edildiğini söyleyen Milletvekili Koç da, darp raporu alıp suç duyurusunda bulanacağını kaydetti.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler