Takip Et

Güncel

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında,Savcı mütaala için dosyayı istedi

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında açılan davanın duruşmasında mahkeme heyeti, yargılamanın durdurulması yönündeki talepleri reddetti

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında açılan davanın duruşmasında mahkeme heyeti, yargılamanın durdurulması yönündeki talepleri reddetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında, “örgüt üyeliği”, “suç işlemeye alenen tahrik etme” ve “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” iddialarıyla 11 yıldan 25,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 5’inci duruşması, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bilgen’in katılmadığı duruşmada, avukatlar Reyhan Yalçındağ ve Mehdi Özdemir hazır bulundu.

Savcı mütaala için dosyayı istedi

Heyet değişikliği nedeniyle bir önceki duruşmanın zabıtları okunurken, iddia makamı, esas hakkında mütalaasını hazırlamak için dosyanın kendilerine tevdiini istedi.

‘Yargılama durdurulsun’

Bilgen’in avukatları Yalçındağ ve Özdemir ise 24 Haziran 2018’de yapılan seçimde tekrar milletvekili seçilen müvekkillerinin yargılanmasının durdurulması talebinde bulundu.

Duruşma ertelendi

Esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesini isteyen mahkeme heyeti, avukatların yargılanmanın durdurulması yönündeki taleplerini ise sanık üzerine atılı suçların Anayasa’nın 14’üncü maddesi kapsamına girdiği gerekçesiyle reddederek duruşmayı 16 Nisan’a erteledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler