Takip Et

Güncel

HDP gençliğinden şölene katılım çağrısı: Baskılara karşı sesimizi yükseltelim

HDP Gençlik Meclisi, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Genç başladık, genç başaracağız” sloganıyla düzenleyeceği şölene katılım çağrısı yaptı. Gençler, baskı, asimilasyon ve hak ihlallerine karşı her kesimden ve yaştan insanları alana davet etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, “Genç başladık, genç başaracağız” sloganıyla 11 Ağustos’ta Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda “Gençlik ve Halk Dayanışma Şöleni” düzenleyecek. HDP milletvekillerinin yanı sıra Sivil Toplum Örgütleri’nin (STÖ) katılacağı şölende, Koma Çiya, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarından Azad Bedran ve Ruken Yılmaz ile Kadın Erbane grubu sahne alacak. Gençler, bölgede yürütülen baskı politikalarına karşı, gençlerin dışındaki kitle ise gençlerde yönelik sindirme politikalarına karşı şölene katılacaklarını dile getirdi.

‘İstasyon meydanını özgürlük alanına çevireceğiz’

Mehmet Kapırçin (60), artan hak ihlalleri, asimilasyon ve baskı politikalarına karşı alanda olacağını belirterek, “Tüm Diyarbakır halkı şölene gelerek özgürlüğü haykırmalı. O gün istasyon meydanını bir özgürlük alanına çevirmeliyiz. Özgürlük türküleri söyleyerek halaya durmalıyız. Halkımız, bir araya gelerek devletin yürütmüş olduğu baskı ve Olağanüstü Hal’e (OHAL) karşı direnmeli, özgürce bir araya geleceğimiz bir alan yaratmak istiyoruz. Bu yüzden tüm halkımızı şölene katılmasını bekliyoruz” dedi.

‘Baskılara karşı şölende buluşalım’

Kadınların kendi sesi ve rengiyle şölene katılmaya davet eden Özlem Noyan (24) da, “Kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız ve etrafımızdaki bütün insanların şölene katılarak özgürlük halaylarını çekmesini istiyorum. Baskı ve zülüm altındayız. Halk, sindirilmeye çalışılıyor. Ama bu halk sinmeyecek ve bu zulmü kabul etmeyecek. Bu şölen yapılan baskı ve sindirmelere karşı bir direniştir. Baş eğmediğimizin göstergesi olacak. Korkmuyoruz ve baş eğmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Gençlerimize sahip çıkalım’

Şölene başta gençler, kadınlar, anneler olmak üzere herkesin katılım göstermesi dileğinde bulunan Hazal Dayan (55) da, “Gençlerimiz, uyuşturucu ve esrara bulaşıyor. Bunlardan temizlenmeleri lazım. O yüzden bu tür etkinliklerin daha fazla olması lazım. Biz anneler onlara destek sunmalıyız. Bu yüzden tüm annelerin ve kadınların bu şölene gelmesi gerekir. Gençlerimize sahip çıkalım. Şölene, coşkuyla katılalım” dedi.

‘Baskılara karşı sesimizi yükseltelim’

Özelikle üniversite ve lise öğrencilerine yönelik artan baskılara dikkat çeken Okan Kaya (22) ise, mitinge katılım çağrısını şöyle dile getirdi: “Amed gençliği, devletin bu baskı pratiğini yıkmak adına kendi pratiğini geliştirmek istiyor. Bunu da büyük bir şölen havasında, İstasyon Meydanı’nda halkla beraber kutlamak istiyor. Amed halkı onurlu bir halktır, ne zaman ne yapacağını çok iyi bilir. Şimdiye kadar hiçbir şekilde diz çökmedik, şimdi de diz çökmediğimizi göstermek için herkesi şölen alanına bekliyoruz.” (MA)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler