Connect with us

Güncel

HDP: AYM’nin Demirtaş kararı skandal

HDP AYM’nin Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara ilişkin yazılı bir açıklama yaparak “Yargı bağımsız ve tarafsızdır deme imkanı hiç kimse için kalmamıştır.” Dedi ve kararı skandal olarak değerlendirdi

AYM’nin Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara tepki gösteren HDP, “AYM, verdiği kararla hukuku değil siyasi iktidarı korumuş ve kollamıştır. Bu kararla aslında kendini inkar etmiş, siyasi iradenin sözcüsü konumunda olduğunu teyit etmiştir.” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bireysel başvurusunu reddetmesi üzerine açıklama yapan HDP, kararı skandal olarak değerlendirdi.

HDP açıklamasında, kararın kuvvetler ayrılığının en üst düzeyde de kuvvetler birliğine dönüştüğünü ifade etti ve “Yargı bağımsız ve tarafsızdır deme imkanı hiç kimse için kalmamıştır.” dedi.

“Bu karar ucubedir, ibretliktir”

HDP’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“- AYM, bu aşamada yetkisi ve görevi olmadığı halde esasa girmiş, Demirtaş hakkında yapılmakta olan yargılamaları anlamsızlaştırmış, masumiyet ilkesini yok saymış, yerel mahkemelere ve Yargıtay’a talimat vermiştir.

– AYM, kendi içtihatlarını ve referans aldığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını, evrensel hukuk ilkelerini, Anayasa’nın 90. Maddesi’ni ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ilkelerini çiğnemiştir.

– AYM, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile ilgili bireysel başvuru yolunu etkisiz hale getirmiştir.

– AYM, demokratik siyasetin tasfiyesine ve itibarsızlaştırılmasına aracı olmuştur.

Bu karar ucubedir, ibretliktir. Bu karar iktidar yanlısı siyasi bir metindir. Bu kararla demokrasi tarihine kara leke olarak geçecek bir tutum sergilenmiş, demokrasiyi ve özgürlükleri ortadan kaldıran işlemlere ve tasarruflara onay verilmiştir.

AYM, verdiği kararla hukuku değil siyasi iktidarı korumuş ve kollamıştır. Bu kararla aslında kendini inkar etmiş, siyasi iradenin sözcüsü konumunda olduğunu teyit etmiştir. Bu karar anayasa yargısının ve hukuk devletinin varlığı ile ilgili çok ağır sonuçlar yaratacaktır.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel