Takip Et

Güncel

HDP: Askeri harekat Suriye’ye barış ve huzur getirmeyecek

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik bir askeri harekatın Suriye’ye barış ve huzur getirmeyeceğini belirtti.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Oluç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Öyle anlaşılıyor ki artık son aşamaya gelindi, Suriye’nin kuzeyine ve doğusuna askeri harekat her an başlatılabilir. Bu askeri harekat, bölgeye huzur, barış ve demokrasi getirecek özellikte olmayacaktır. 

Suriye ve Irak’ta, demokratik rejimlerin tesis edilmesi için askeri güç ile değil müzakereyle adımların atılması gerekiyor. Tarihsel olarak baktığımızda da askeri güç ile bölgede hakimiyet sağlama hedefleri her zaman geri tepmiştir.”


‘Çözüm askeri operasyon değil’

“Çözüm askeri harekatta değildir; çözüm politikadır, insan haklarıdır, hukukun üstünlüğüdür. Çözüm farklı inanç ve kimliklerin eşit şekilde varlıklarını korumasıdır. Suriye’nin toprak bütünlüğü için demokratik rejimin inşa edilmesi, sorunların güçlü demokrasi ile aşılması gerekiyor. Toprak bütünlüğü, güvenli bölge ile sağlanamaz. Güvenli bölge ile toprak bütünlüğü bağdaşmaz. 


Bir bölgede demografik yapının değiştirilmesi hamleleri o ülkeye huzur ve refah getirmez, aksine kaosun artması anlamına gelir. Orada yaşanacak her türlü olumsuzluğun dönüp dolaşıp Türkiye’ye yansıması anlamına gelir.”


‘Abd türkiye’nin kucağına saatli bomba bıraktı’

ABD’nin yakalanan IŞİD’lilerle ilgili sorumluluğu Türkiye’ye bırakmasına da değinen Oluç, “Türkiye’nin kucağına saatli bomba bırakmıştır. Kaç bin kişi olduğu belli değil ve bunların yaratacağı sorunlar Türkiye açısından çok büyük iç huzursuzluklara yol açacaktır. Yanlış dış politikalar Türkiye’nin iç politikasını doğrudan doğruya etkiliyor” dedi.

AKP-MHP ittifakının yerel seçimlerden sonra çok ciddi sarsıntı yaşadığını ve irtifa kaybettiğini söyleyen Oluç, “İşte AKP-MHP ittifakı sarsılmakta olan ittifaklarını yeni bir askeri harekat temelinde sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Bu hareket Suriye’ye demokrasi huzur getirme harekatı değil, AKP-MHP iktidarını sağlamlaştırmak için yeni bir dalga estirme harekatıdır” diye konuştu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler