Connect with us

Güncel

HDP: AKP yargısının adrese teslim cezaları devam ediyor

HDP tarafından Abdullah Zeydan’a 8 yıl hapis cezası verilmesiyle ilgili yapılan açıklamada “AKP yargısının adrese teslim cezaları devam ediyor” denildi

HDP MYK üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran tarafından yapılan açıklamada, “AKP yargısının adrese teslim cezaları devam ediyor” dedi.

Başaran tarafından yapılan açıklamada, “4 Kasım 2016 tarihinden beri rehin tutulan Hakkâri Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’a, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, kanıtlara dayanmayan iddialar gerekçe gösterilerek 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmiştir. İddianameye konu edilen suçlamalara dair sunulanlar için bilirkişi incelemesi yapılmazken, savunma yapan avukatlar hakkında ise soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

“Adil yargılama hakkı ihlal edildi”

Adil yargılama hakkının ihlal edildiği belirtilen açıklamada, “Usule aykırı hazırlanmış olan iddianame skandalının yanı sıra, savunma yapan avukat Mahsuni Karaman hakkında, duruşmada sarf ettiği sözler nedeni ile soruşturma başlatılmıştır.

Savunmanın, soruşturma sopası ile tehdit edildiği, iddianamenin iktidar siparişi kararlara göre dönüştürüldüğü bu yargılama sürecinde ne Abdullah Zeydan’a ne de Zeydan’ın temsil ettiği milyonlara adaletin kırıntısı dahi sağlanmamıştır.” denildi.

“Karara ve yargı mensuplarına saygı duymuyoruz”

Açıklamada son olarak şu ifadeler yer aldı;

“HDP’li milletvekillerine verilen cezaların, milletvekilliklerini düşürmeye yönelik hamleler olduğunu biliyoruz. Ancak mücadele geleneğine sahip olan vekillerimiz, halkı temsil ederken Meclis kimliğine hapsolacak kişiler değillerdir.

Halkın temsilcilerini savunan avukatlar da duruşmalarda yaptıkları savunmaların kendilerine soruşturma olarak dönmesinden korkacak hukukçular değillerdir.

Taraflı ve bağımlı iktidar yargısının vermiş olduğu bu kararın bizim nezdimizde, evrensel demokratik hukuk ilkeleri çerçevesinde ve halk arasında bir hükmü ve değeri yoktur. Bu karara ve hukuk garabeti yaratan yargı mensuplarına asla saygı duymuyoruz. “

 

Günün Haberleri

More in Güncel