Takip Et

Güncel

HDP 4. Olağan Büyük Kongresini Ankara’da gerçekleştiriyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Olağan Büyük Kongresi’ni “Geleceğe Yürüyoruz” sloganıyla Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştiriyor.

Yeni dönem siyaseti ve partinin yetkili kurullarının oluşturulacağı kongrede, partinin Eş Genel Başkanlığı için Pervin Buldan ve Mithat Sancar aday gösterilecek. Kürt illerinden ve Türkiye’nin birçok bölgesinden kongreye yoğun katılım gösteren HDP’liler, salonun neredeyse tamamını doldurdu.

Tunus, Filistin, Ürdün, Fas, Kıbrıs, İsveç, Fransa, Galiçya, Almanya, Avusturalya, Lübnan,Yunanistan, İtalya, Katalonya, Danimarka, Norveç, İngiltere, İskoçya, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Ermenistan ve Irak başta olmak üzere 28 farklı ülkeden konuk HDP kongresinde yer alıyor. Kongrede, 30’dan fazla siyasi parti temsilcisi, Ortadoğu’dan da çok sayıda kadın örgütü var.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grup Başkanı Tiny Kox, Avrupa Özgür İttifakı Başkanı Lorena Lopez de Lacalle, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreter Yardımcısı, Giacomo Filibeck, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi Nikos Androulakis kongreye katılan konuklar arasında.

Divan kurulunun seçilmesiyle başlayan kongrede Divan Kurulu Eşbaşkanı Mehmet Tiryaki konuşma yaptı. Tiryaki, “Üçüncü konferansımızda dile getirdiğimiz gibi dünyanın her yerinde diktatörlere karşı mücadele büyümekte ve yayılmakta. Bundan dolayı enternasyonalizm bugün gerekliliktir. Eşit ve özgür dünya için dayanışmak zorundayız” dedi. Kongrenin Ortadoğu ve tüm dünya için umut damlası olacağını söyleyen Tiryaki, “Korkuyu yıkacağız, umudu yeşerteceğiz” dedi.

Sezai Temelli’den veda konuşması

Ardından kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, konuşmasına salonu dolduran onbinleri selamlayarak başladı.

Herkese teşekkürlerini sunan Temelli ‘veda’ konuşmasında, “Ben Sezai Temelli, siz Kürtler’in Heval Sezai’si oldum” ifadelerini kullandı.

“Gözlerim kapanana kadar bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Buna kimse engel olamayacak” diyen Temelli, Demokrasi İttifakı çağrısında bulunarak, “Farklı mücadeleleri, faşizme karşı ortak eylemliliğe dönüştürmeliyiz” diye konuştu.

Pervin Buldan: Ülkeyi Yöneteceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da konuşmasına partilileri selamlayarak başladı, tutuklu siyasetçilere selam gönderdi.

Buldan, “Binlerce arkadaşımız rehin alındı, ama biz milyonlar olduk. HDP bileşenleri ile, ittifakları ile, içinden çıktığı HDK ile, DTK gibi toplumsal örgütlenmeler ile öyle güçlü bir yapıdır ki bu kale düşürülemedi, izin vermedik. Tek seslilik istediler, bunu bozduk. Seçimlerde önümüze türlü engeller koydular, yıka yıka geldik. Bize karşı kurdukları bütün tuzakları birer birer boşa çıkardık” diye konuştu.

 “Halklarla diyalog yerine Ortadoğu’nun JİTEM’i IŞİD ile ortaklık kurdular. Kürtlerin Suriye’deki demokratik temsiliyetini engellemek için her yeri talan ettiler. Halklarımızın bir bir emek ile kazandığı belediyelere kayyumlarla girdiler, 38 belediyemizi gasp ettiler. Ne yaparlarsa yapsınlar, Kürtler seçmeye de kendi kentlerini yönetmeye de devam edecek.

“Bizler artık bu ülkeyi yöneteceğiz ve yönetmeye geliyoruz. Halklarımız demokrasi baharını mutlaka yaşayacaktır. İmralı’nın kapısı barışa ve demokratik çözüme açılacaktır. Toplumsal olarak barış mutabakatını koruduğumuz sürece AKP-MHP ittifakı amacına ulaşamayacaktır. Halkların iradesi AKP’den de tek adamdan da daha büyüktür.” Buldan ayrıca, “Girdikleri Suriye topraklarından bir gece ansızın çıkacaklardır. Türkiye’de Suriye’de Ortadoğu’da taşlar yerinden oynamıştır. Taşları ancak ve ancak büyük demokrasi gücü olan Kürt halı yerine oturtacaktır” diye belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Demokrasi İttifakı, ulusal birlik ve anadilinde Kürtçe konuşma çağrılarında bulundu.

Demirtaş ve Yüksekdağ: “Yolun açık, rüzgarın bol olsun Halkların Demokratik Partisi!”

Kongrede HDP’nin eski eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği ortak mesaj da okundu.

Tutuklu siyasetçilerin “Yolun açık, rüzgarın bol olsun Halkların Demokratik Partisi!” başlıklı mesajı şöyle:

“Partimizin Dördüncü Olağan Büyük Kongresi Divanını, değerli delege arkadaşlarımızı, yurtiçinden ve yurtdışından dayanışma duygularıyla katılan saygıdeğer konukları, elçiliklerin ve basının değerli temsilcilerini ve sevgili halkımızı yüreğimizin olanca sıcaklığıyla selamlıyor, kongremizin başarılı geçmesini diliyoruz.

Zindandayız şimdi, ama bilin ki yüreğimiz yangın yeri. Biz direnmeyi sizden öğrendik gençler. Dik durmayı sizlerden kadınlar, analar. Umudu gözlerinizde gördük, isyan seslerinin yankılandığı meydanlarda. İlle de sevdik sizi ve çok çok özledik hepinizi.

Yüreğimiz, ruhumuz sizlerle. Sözümüz, kalemimiz, dualarımız sizinle. Her birinize ayrı ayrı, kucak dolusu selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz. Eşbaşkanlarımızı, tüm parti yönetimini kutluyor, dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.”

MA/Gazete Karınca

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler