Connect with us

Güncel

HDP 3. Olağan Kongresi gerçekleştirildi

HDP’nin 3. Olağan Büyük Kongresi, binlerce kişinin katılımıyla bugün Ankara’da düzenlendi. Pervin Buldan ve Sezai Temelli HDP’nin yeni eş başkanları oldular

Erdal Ataş: On binler boyun eğmeyeceğini bir kez daha gösterdi

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, kongrede gazetemize şu değerlendirmelerde bulundu;

“Bilindiği gibi hem HDP, hem de ülkede demokrasi mücadelesi yürüten bütün kurumlar engellenmeye çalışıldı. Dernekler, gazeteler ve televizyonlar kapatıldı. Aynı zamanda bütün demokratik kurumların yaptığı açıklamalar, etkinliklerin hepsi yoğun saldırılarla karşı karşıya kaldı.

Bundan çok kısa süre önce başlatılan ve 20 küsür gündür sürdürülen Efrin operasyonuyla birlikte bu saldırılar daha da artmış oldu. HDP’den tutalım bütün demokratik kurumlar açık hedef haline getirildi. HDP Kongresi de bu sürece denk geldi ve bütün alanlarda 10 bin gözaltı ve saldırı furyasıyla bu mesele engellenmeye çalışıldı.

HDP bilindiği gibi bu coğrafyadaki çok farklı güçlerin bir araya geldiği platformlardan bir tanesi. Bu platformları oluşturan bütün kurumların eş başkanlarına, eş sözcülerine, HDK bileşenlerine, HDP bileşenlerinin delegelerinin büyük çoğunluğuna yönelik son güne kadar yoğun gözaltılar gerçekleştirildi.

Bu çerçevede bu demokrasi bloğunun önemli ittifak güçlerinden olan Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak biz de bu saldırıların tamamına yönelik tepkimizi gösterdik ve temsilcilerimizle birlikte HDP Kongresi’ne katıldık.

Bugün bütün engellemelere rağmen, yollarda kırılan GBT rekorlarına rağmen, insanların buraya gelmesini engellemek adına yapılan bütün korku politikalarına rağmen, onbinlerce insan barış için demokrasi için, demokratik hak ve özgürlükler için faşizme karşı asla boyun eğmeyeceklerini burada ifade ettiler.

Bu tabi ki burada son bulmayacak. Sadece HDP değil, ülkedeki bütün kurumların açıklamalarına, savaş karşıtı faaliyetlerine, tek tip elbise karşıtı eylemlere bütün halkımızı destek vermeye, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Bu karanlık süreç geçicidir, zor durumda oldukları için bu kadar saldırıyorlar. Bizi güçsüz ve dağınık güçler olarak göstermeye çalışıyorlar. Bizde ısrarla bu ülkenin bütün demokrasi güçleri, barış için, demokrasi için, adalet için, kardeşlik için mücadeleye devam ettiğimizi ve edeceğimizi göstereceğiz. “

18.09 – Pervin Buldan ve Sezai Temelli geçerli 837 oyun 823’unu alarak HDP’nin yeni eş başkanları oldular.

17.32 – HDP PM listesi belli oldu. Selahattin Demirtaş listede birinci sırada yer alırken, Serpil Kemalbay ikinci sıradan aday gösterildi. HDP’nin PM aday listesinde şu isimler yer aldı:

Selahattin Demirtaş, Serpil Kemalbay, Adalet Aydın Sözkesen, Adnan Selçuk Mızraklı, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Ali Ürküt, Alican Önlü, Alper Öztürk, Arife Çınar, Asiye Kolçak, Ayfer Fatma Çelik, Ayhan Bilgen, Aylin Hacaloğlu, Aysel Güzel, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Berktay, Azad Barış, Barış Karabıyık, Bedia Akkaya, Bedia Özgökçe Ertan, Bedriye Yorgun, Benazir Coşkun, Bereket Kar, Berna Çelik, Betül Ünsal, Birsan Kaya Altınörs, Bülent Uyguner, Celalettin Can, Cengiz Yılmaz, Cevdet Konak, Coşkun Üsterci, Dirayet Taşdemir, Elif Bulut, Elif Torun Öneren, Emine Beyza Üstün, Emine Kaya, Erdal Bektaş, Fatma Kurtulan, Feray Mertoğlu, Feride Peynirci, Garo Paylan, Gençay Gürsoy, Gülay Bilici, Gülsen Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Gülşen Özbek, Günay Kubilay, Günfer  Karadeniz, Hakkı Saruhan Oluç, Hatice Ödemiş Bayram, Hişyar Özsoy, Hürriyet Kaytar, Hüseyin Gür, Hüseyin Taka, İbrahim Akın, İbrahim Ayhan, İlknur Bingöl, İzzet Karadağ, Kemal Peköz, Kıvanç Eliaçık, Leman Kiraz, Mehmet Hüsamettin Yürek, Mehmet Salih Yıldız, Mithat Sancar, Muazzez Töre, Murat Çepni, Mustafa Avcı, Nadir Yıldırım, Nadiye Gürbüz, Nazmi Gür, Nesimi Aday, Nimetullah Erdoğmuş, Nuran İmir, Nurettin Turğut, Nurettin Üzümcü, Olcay Öztürk, Ömer Faruk Kırnıç, Ömer Önen, Resul Sadak, Rıdvan Turan, Roza Kahya, Selahattin Aslan, Semra Güneş, Sevtap Akdağ Karahalı, Sibel Yiğitalp, Şehriban Zuğurli, Taşkın Aktaş, Tuna Aydın, Yağmur Yurtsever, Yılmaz Topaloğlu, Yurdusev Özsökmenler, Yüksel Mutlu, Zahide Besi, Zelal Yerlikaya, Zeynep Boğa, Zeynep Nilgün Salmaner, Zübeyda Zümrüt, Zühtü Turgut, Züleyha Gülüm.

Merkez Disiplin Kurulu: Abdurrahman Öztürk, Nuriye Taka, Selma Metin, Serhat Karaşin, Sinem Coşkun, Sultan Özcan, Zahit Mutlu.

Uzlaşma Kurulu: Fatma Gök, Özgür Sevgi Göral Birinci, Seydi Fırat, Yavuz Önen.

15.11 – Sezai Temelli: Bizler nasıl buraya umudu yüklenerek geldiysek, şimdi bu kararlılıkla mahallelerimize döneceğiz. Bir kez daha yeniden örgütleneceğiz. Şimdi hep beraber radikal demokrasi anlayışımızı, Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Sünnisiyle herkesle yan yana, bir sınıf mücadelesi aklıyla örgütlenerek büyüyeceğiz.

Tüm örgütlerimiz şimdi taban örgütlemesi anlamında halkla mahallelerde, emekçilerle iş yerlerinde buluşarak bu mücadeleyi büyütecek. Bizler kara deryalarda bir feneriz. Cesareti herkese bulaştıracağız. Unutmayın biz haklıyız, unutmayın biz kazanacağız.

15.00 – Pervin Buldan: “Bizler Türkiye tarihinin bu karanlık hukuk dışı döneminin ne bir parçası ne de suç ortağı olmayacağız. Siyasi platformdaki tek muhalif güç olsak bile, her ne kadar yalnızlaştırılmaya çalışılsak bile zor ve baskı politikaları ile yıldırılmaya çalışılsak bile haklılığımızın ve meşruluğumuzun güneş gibi parıldayan muazzam gücüne dayanacağız.

Dolayısıyla bugün burada büyük bir coşkuyla topladığımız kongremizle yeni dönemde mücadelemizi çok daha fazla yükselteceğiz. Toplumsal muhalefetimizi her sokakta, her mahallede her köyde, her evde ve işyerinde en üst düzeyde örgütleyeceğiz. Bizler bu geleneğe, bu güce ve bu inanca sahibiz. Benden önce bu meşaleyi taşıyan burada hürmetle, sevgiyle andığım nice yoldaşlarım oldu. Ben de bu meşaleyi geleceğimizin yüreği ve bilinci özgürlük tutkusu ile dolu olan gençlerine aktarmak üzere emaneten devir alıyorum.

Bütün çabam, mücadelem bu emaneti bu zor zamanların altında ezmeden layıkıyla, taşıyabilmek; barışa ve aydınlık bir geleceğe bütün varlığımla katkı sunabilmek üzerine olacaktır. Sözlerimi bitirirken belki kişisel gözüken ama gerçekte bu ülkede binlerce ananın yazgısı kılınmak istenen bir durumu anmak istiyorum. Ben, ‘faili meçhul’lerin kol gezdiği bir zamanda babası katledildiği gün doğan bir evladın anası oldum. Ölüm nedir bildim. Zulüm nedir gördüm. Elimde sihirli bir program yok. Ama acı deneyimlerle edindiğim gerçek bir bilgi var. En zayıf barış bile bir günlük bir savaştan daha iyidir. Eğer savaştan medet umanlar bir gün barışı ve yaşamı düşünme noktasına gelirlerse onlara, acısını yüreğine gömmüş binlerce ananın sesi ve uzatılan eli olmaya hazırım. Siyasi yaşantımı barış için aktif sorumluluklar alarak kinden ve intikam duygusundan uzak durarak bugüne getirdim. Bugünden sonra da bedeli ne olursa olsun bir barış nöbetçisi olarak devam edeceğim.”

 

FHKC üyesi Leyle Halid

13.53 – HDP Eş Genel Başkanlığı için Pervin Buldan ve Sezai Temelli önerildi.

13.46 – Filistin Halk Kurtuluş Cephesi temsilci Leyla Halid: Bizler sizlerle dayanışma içerisinde dünya üzerindeki tüm zindanları yıkacağız.

Bu salonun etrafındaki polis güçlerini gördüm. Aynı manzarayı Filistin’de görüyoruz. Ancak bu salona girdiğimde Türkiye ve Kürdistan halklarını gördüm. Bu salondan yükselen sesler bütün zindanların üstünde halkların sesidir.

13.17 – Almanya Sol Parti Temsilcisi: Biz halkların geleceğine karar verdiği, özgürlüğün olduğu bir ülkede sizlerin yanında olmak istiyoruz. Direnişiniz yanında olacağız.

13.03 – Kongreye binlerce kişi katıldı. Ankara’ya gelen binlerce kişinin kongrenin yapıldığı salonun kapısında bekliyor.

12.58 – Kongrede YNK temsilcileri ve PYD Eş Başkanlarının mesajları da okundu. Mesajlarda HDP selamlanarak, başarı temennileri yer aldı.

12.48 – DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel: HDP halkların, inançların, işçilerin, kadınların birleşik mücadele partisidir. Kendi iktidarlarını korumak için HDP’nin özgürlükçü politikalarından korkuyorlar. Bu yürüyüşü engelleyemediklerinden, kongre öncesi katılımı engellemek için gözaltılardan medet umuyorlar.

HDP, Kürt halkının özgürlük mücadelesini, tüm Orta Doğu halklarının mücadelesi olarak ele aldı. Türkiye halklarının geleceğini bu enternasyonalist dayanışa eşit ve özgür yaşam için belirleyici olacaktır.

Tüm dünya halkları için umut olan Kobane direnişi, şimdi Afrin’de devam etmektedir. Afrin direnişi tıpkı Kobane’de olduğu gibi tüm insanlık içindir.

12.36 – İdris Baluken: İçerideki koşullar ne olursa olsun kararlı mücadelemize devam edeceğimizi tüm halkımızın bilmesini isteriz. Özgürlük iradesini hapsedebilecek dört duvarı tarih henüz keşfetmemiştir. Aydınlığa çıkacağımız günler yakındır.

12.00 – Fiğen Yüksekdağ: “Bugün toplanan kongre sadece bir kongre değildir. Boyun eğmeyen, vazgeçmeyen demokratik halk iradesidir. Hayatta ve siyasette silahtan, savaştan, yalandan, baskıdan, paradan büyük güçler olduğuna inanmaktır.Radikal demokrasi utku ve pratiğiyle Türkiye’nin HDP’lileşeceği, yani herkesin adalet, onurlu barış, eşitlik, özgürlük ve farklılıklarıyla bir arada yaşayabileceği bir ortak vatan için birlikte yürüyeceğiz. Bugün bölgeyi savaş cehennemine çeviren bütün zalim, sömürücü, işgalci iktidarlar karşısında yeni bir demokratik siyasi model, yeni bir ufuk yükseliyor. Ankara’dan Afrin’e bizleri birleştiren aynı ufka bakıyor olmaktır. Bütün inancımızla bir kez daha söylüyoruz: Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam, zaferimiz olacak.”

11.35 – Selahattin Demirtaş, HDP’nin Türkiye ezilenlerinin, yoksullarının, yok sayılanlarının partisi olduğunu vurguladı, “Evet, HDP bu yönüyle gerçek bir Türkiye partisidir. HDP ne kadar Kürt ezilenlerinin partisi ise o kadar da Türk ezilenlerinin partisidir. Partimizin temel hedeflerinden birisi de etnik kimlik ayrımcılığını ortadan kaldırarak, herkesi eşit ve özgür yurttaş kılmayı başararak, etnik temelli siyaset ihtiyacına son vermektir. Önümüzdeki dönem bir yandan faşizm ile mücadele bir yandan da kritik seçimlere hazırlanmak gibi tarihi sorumluluklarımız vardır. Bu Kongre ile birlikte tarihi rol ve misyonlarımıza layık olacak bir çalışmayı hep birlikte ortaya koyacağız. Yeni Eş Genel Başkanlar ve yeni yönetimimiz etrafında kenetlenecek, tam bir yoldaşlık ve dayanışma ruhuyla mücadeleyi büyüteceğiz” dedi.

11.30 – Kongrede hapishanedeki HDP’li milletvekillerinden gelen mesajlar okunuyor.

Polis ablukası altında düzenlenen kongreye binlerce kişi katılırken, binlerce kişi de dışarıda kaldı.

Basın mensuplarının salona bilgisayarlarını içeriye alabilmeleri polis engeline takılırken, tüm girişimler sonuçsuz kaldı ve hiçbir basın mensubu bilgisayarını içeriye koyamadı.

Binlerce kilometrelik yoldan gelen ve ulusal ve yöresel kıyafetleriyle kongreyi renklendiren kadınlar, sık sık “Bijî berxwedana Efrin’e”, “Her yer Efrin her yer direniş” sloganlarını atıyor.

Kongreye ülke içinden ve dışından çok sayıda temsilci katılıyor.

Günün Haberleri

More in Güncel