Takip Et

Güncel

HDP, 11 Şubat’ta Taksimde Tecrite karşı yürüyüş düzenleyecek

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın da eşlik edeceği partinin tüm milletvekilleri 11 Şubat’ta saat 11.00’de bir yürüyüş düzenleyecek. Taksim Meydanı’ndan başlaması beklenen yürüyüş, Galatasaray Meydanı’nda sona erecek

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Eş başkanı ve Halkların Demokratik Partisi(HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven 94 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. Aynı taleple Türkiye ve bölge hapishanelerde başlatılan açlık grevi direnişinin de 55’inci gününü geride bıraktı. Nasır Yağız’ın Hewler’de başlattığı açlık grevi direnişi’ de 80’inci gününü geride bıraktı. Galler ve Strasbourg’ta başlatılan direniş 55’inci gününde devam ediyor. 

MA’dan Yasin Kobulan’ın haberine göre: Açlık grevlerine destek eylemleri devam ederken, HDP Diyarbakır ve İstanbul gerçekleştirdiği mitingler ile direnişçilerin taleplerinin kabul edilmesini istedi. Bu kapsamda Mersin’de de bugün miting gerçekleştirilecek. 

Tüm vekillerin katılımı ile yürüyüş gerçekleştirilecek

Mitinglerin ardından eylem ve etkinliklerine ara vermeden devam edecek olan HDP, İstanbul’da ikinci kez toplanacak. HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın da eşlik edeceği partinin tüm milletvekilleri 11 Şubat’ta saat 11.00’de bir yürüyüş düzenleyecek. Taksim Meydanı’ndan başlaması beklenen yürüyüş, Galatasaray Meydanı’nda sona erecek. Yürüyüşe, DTK, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) de destek verecek. 

Direnişin 100’üncü gününde İstanbul’da toplanılacak

Yürüyüşten sonra 15 Şubat’ta ise HDK, DTK, HDP ve DBP Taksim Hill Otel’de ortak basın açıklaması yapacak. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat’a ve Güven’in direnişinin 100’üncü gününe denk gelecek olan açıklamaya HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu, DTK Eş başkanı Bedran Öztürk ve DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan katılacak. Yine bu açıklamaya dört kurumun çağrısı ile çok sayıda parti, uluslararası delegasyon, sivil toplum örgütü, aydın, yazar, sanatçı da destek verecek. 

Yürüyüş ve açıklamanın temel vurgusu da İmralı tecridinin kaldırılması olacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler