Connect with us

Güncel

HDK: Tutuklamalar HDP kongresinin intikamıdır

HDK, Onur Hamzaoğlu ve Fadime Çelebi’nin tutuklanmasına ilişkin bir açıklama yaparak, “Bu tutuklamalar HDP kongresinin intikamını almaya da yöneliktir” dedi

HDK, Eş Sözcüleri Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve ESP Genel Başkanvekili Fadime Çelebi’nin tutuklanmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

HDK Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Hiç kuşku yok ki; bu gözaltı ve tutuklamaların nedeni toplumsal mücadele ve demokratik muhalefet güçlerini, savaş karşıtlarını paralize etmek, siyaseten işlevsiz kılmak, kriminalize etmek ve gözdağı vermektir. Eşsözcü ve temsilcilerimiz derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.

Açıklamada, tutuklamaların HDP kongresinin intikamını almaya yönelik olduğu belirtildi. HDK açıklamasında şunlar söylendi;

“Farklı hiçbir sese, söze tahammülü olmayan Saray bütün baskı mekanizmalarını devreye sokarak muhalefeti sindirmeye çalışmaktadır. Bundan akademisyenler, gazeteciler, seçilmişler gibi bütün toplumsal kesimler etkilenmektedir. Eşsözcü ve başkanlarımızın gözaltına alınması ve Eşsözcümüz Onur Hamzaoğlu ve ESP Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi’nin haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmasının HDP’nin oldukça coşkulu ve kitlesel olarak gerçekleştirdiği 3. Büyük Olağan Kongresinin de rövanşı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu tutuklamalar HDP kongresinin intikamını almaya da yöneliktir”

“Vardık, varız, var olacağız”

Baskının ve zulmün olduğu her yerde direnişin de olacağı belirtilen açıklamada, “Adalet, özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesi durmayacaktır. Bu mücadele; 8 Mart’ta kadın özgürlük çığlığı ve isyanı olarak, Newroz’da halkların eşitlik ve özgürlük iradesi olarak, 1 Mayıs’ta işçi ve emekçilerin kapitalist sömürü düzenine karşı, insanca çalışma ve yaşama koşulları özlemi ve mücadelesi olarak alanlara yansıyacaktır. Tüm bu baskılar faşizme karşı mücadele birlikteliklerinin oluşturulması ihtiyacının aciliyetini göstermektedir. Halkların ve ezilenlerin eşitlik, özgürlük ve barış mücadelesi her koşulda sürecektir. Vardık, varız, var olacağız” denildi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel