Connect with us

Güncel

HDK: “Efrîn’e girebilirsiniz, fakat çıkamayacaksınız”

HDK, Efrin saldırısına tepki göstererek “Efrîn’e girebilirsiniz, fakat çıkamayacaksınız” dedi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), dün başlayan “Zeytin Dalı Hareketı’na ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada hava saldırısında sivillerin yaşamını kaybettiğine dair haberlerin gelmeye devam ettiği belirtildi ve şunlar söyledi;

“Efrîn’e karşı geliştirilen işgal saldırısına ‘Zeytin dalı operasyonu’ adı verildi. Kıbrıs işgaline ‘Barış Harekatı’, 19 Aralık cezaevi katliamına ‘Hayata dönüş’ operasyonu adını vermişlerdi. Katliamcılıklarını gizlemek ve işgali meşrulaştırmak için her türlü adı kullanabilirler. Fakat işgalci ve katliamcı yüzlerini gizleyemezler. Efrîn’i işgal girişimine varan saldırganlık, Sarayın ve AKP’nin iç politikada yaşadığı çaresizliğin ürünüdür. Kürtlerin hedef alındığı bir savaşın milliyetçiliği körükleyerek MHP, İYİ Parti ve CHP’nin ulusalcı kesimlerini kendi yanında tahkim ederek, yerleştirmek istediği diktatöryal düzeni kalıcılaştırmak istemektedir”

“Geri dönülmez bir kırılmaya neden olacak”

Efrîn’in yüz binlerce sivilin yaşam alanı olduğunun belirtildiği açıklamanın devamında, “Efrin’e yönelik işgalci saldırı siyasi, insani, hukuki yönden haksızdır. Efrîn, Suriye topraklarında, Suriye vatandaşlarının yaşadığı bir coğrafyadır. Komşu bir ülkenin vatandaşlarını kendi topraklarında vurmak savaş suçudur. Tarihten empati kurulursa, Suriye topraklarında Türkiye’nin saldırılarının karşılığının, Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu topraklarını işgal eden Fransız, İngiliz askerlerinden farkı olmayacaktır. Efrîn’de hedef, birçoğu Türkiye’de akrabaları da bulunan Kürtlerdir.  Efrîn’e yönelik bir saldırı ve işgal Türkiye’de Kürt ve Türk halkları arasında geri dönülmez bir kırılmaya neden olacaktır” diye kaydedildi.

Açıklamada Rusya ve ABD’nin sessizliğine ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Efrîn’e yönelik saldırıyı destekler şekilde sarf ettiği sözlere işaret edildi. Açıklamada, “CHP ve onun sözde adalet savunucusu başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saray’ın kuyruğuna yapışıverdi yine. İşgal hakkımızdır; vur, yık, katlet ama ‘uluslararası kaidelere’ de uy, yoksa iki elimiz yakanda olur diye akıl veriyor Saray’a. Yenikapı ruhu tavan! Bilumum ulusalcı, ırkçı işgalden yana Saray’ın arkasında saf tuttu” şeklinde belirtildi.

‘Efrîn’e girebilirsiniz, fakat çıkamayacaksınız’

“Efrîn’e girebilirsiniz fakat çıkamayacaksınız” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Kobane nasıl DAİŞ için sonunu başlangıcı olduysa Efrîn de Saray diktatörlüğünün yenilmesi ve yıkılması ile sonuçlanacaktır. Çünkü, Efrîn ve dört parçada Kürt halkı, haklılığından ve meşruluğundan aldığı güçle sonuna kadar direnecek ve savaşacaktır. Çünkü Türkiye’nin ve bölgenin devrimci, demokratik güçleri, özgürlükçü, eşitlikçi halkları Efrîn direnişiyle omuz omuzadır. Çünkü dünyanın ezilen halklarının yüreği Efrîn halkıyla birlikte atmaktadır.”

Açıklamada son olarak şöyle denildi: “Savaşa, işgale ve faşizme karşı birleşmek ve mücadele etmekten başka bir seçeneğimiz yoktur. Saray ve savaş karşıtı tüm güçler, farklı inançlar ve halklar yeni bir yıkım istemiyorlarsa, halkların bir birini boğazlamasını engellemek istiyorlarsa bölgede barış ve eşitlik için her yerde örgütlenmelidir. Saray faşizmini yıkmak ve işgali ve savaşı durdurmak için demokrasi güçleri tek yürek tek vücut olmalıdır. Faşizm savaş, barış özgürlük demektir. Tüm gücümüzle savaşa karşı her yerde birlikler, platformlar kuralım, sokaklara çıkalım.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel