Takip Et

Güncel

HBDH’dan devlet katliamları açıklaması

HBDH Yürütme Komitesi, yazılı bir açıklama yaparak “Tekçi zihniyet çatırdıyor, katiller döktükleri kanda boğulacaklardır. Faşizmi devrimle ezeceğimiz günler yakındır” dedi

HBDH Yürütme Komitesi, devlet katliamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak “Gün, katliamcılardan; katliamcı, inkarcı ve soykırımcı faşist Erdoğan ve çetesinden; tekçi faşist imha ve inkar rejiminden hesap sorma, faşist saldırı ve katliamlar karşısında sokağa çıkma, direnişi büyütme, Türk ve Kürt halkları olarak direnişi ortaklaştırma ve zafere yürüme günüdür” dedi.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Yürütme Komitesi, açıklamasında ‚‘19-24 Aralık 1978, MİT-Kontr gerillanın planlayıp, faşist MHP çeteleri eliyle gerçekleştirilen Maraş katliamının 39. yılı. Bu vahşi soykırımcı katliamda kadınıyla, çocuğuyla, yaşlısıyla 111 Kürt-Alevi insanımız katledildi, yüzlercesi yaralandı, evler ve işyerleri yağmalandı. Tarihteki bütün Alevi ve Kürt katliamlarında olduğu gibi halkımıza tam bir soykırımcı vahşet uygulandı.

28 Aralık 2011 ise, Türk savaş uçaklarının, çoğunluğu çocuk 34 Kürt köylüsünü bombaladığı Roboski katliamının 6. yılı. Şırnak’ ın Uludere (Qileban) ilçesine bağlı Roboski köyünde sınır ticareti yapan 34 sivil Kürt insanı, bizzat faşist şef Erdoğan’ın özel talimatıyla Türk savaş uçaklarının bombardımanıyla katledildi’’ denildi.

“Faşizmi devrimle ezeceğimiz günler yakındır”

HBDH açıklamasında katliamlarının sorumlusunun devlet olduğunun altı çizildi ve soykırımcı katliam politikasının devam ettiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca Rojava’ya yönelik saldırgan söylemlere ve TSK saldırılarına değinilerek, “Devrim bu toprakları özgürleştirdi, halklar eşitlik ve kardeşlik temelinde kendi geleceklerini belirleyerek, tekçi zihniyete son vermenin onurunu yaşıyorlar” denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı;

“Gün, katliamcılardan; katliamcı, inkarcı ve soykırımcı faşist Erdoğan ve çetesinden; tekçi faşist imha ve inkar rejiminden hesap sorma, faşist saldırı ve katliamlar karşısında sokağa çıkma, direnişi büyütme, Türk ve Kürt halkları olarak direnişi ortaklaştırma ve zafere yürüme günüdür. Öyleyse, faşist saldırılar ve katliamlar karşısında geri çekilmeden, her alanda direnişi yükselterek hesap soralım. Gün Alevi ve Sunni, Türk ve Kürt, Anadolu ve Mezopotamya’nın mazlum halklarının kardeşliğini yükselterek, halkların özgür iradeleriyle buluşmasını sağlayarak umudu büyütme ve zafere taşıma günüdür. Gelecek halklarımızındır!”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler