Takip Et

Güncel

HBDH polis aracına yönelik eylemi üstlendi

HBDH, birimlerinin, 11 Mart’ta İstanbul Kanarya Mahallesi’nde bir polis aracına silahlı eylem düzenlediğini ve bir polisin yaşamını yitirdiğini açıkladı

Halkların Birleşik Devrim Harekete (HBDH), Delal Amed İntikam Milisleri’nin, 11 Mart’ta İstanbul Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’nde bir polis aracına silahlı eylem düzenlediğini açıkladı. Yapılan eylem sonucunda 1 polisin yaşamını yitirdiği 2 polisin ise yaralandığı kaydedildi. 

Mail yolu ile yapılan açıklamada, şunlar belirtildi: “Eylemimiz 12 Mart’ta hayatını kaybeden Sur Direnişi komutanı Ş. Ciyager şahsında Sur’da destansı direnişleriyle ölümsüzleşen savaşçılara, yine 12 Mart 1995’te Gazi barikatlarında günlerce polise karşı direnen ve devlet tarafından katledilenlerin anısına yapılmıştır.” 

Kürt halkına, Alevilere, kadınlara, işçi sınıfı ve tüm ezilenlere yönelik saldırıların sürdüğü ifade edilen açıklamada, “Geçmişte Gazi Mahallesi’nde polisiyle,tankıyla halka ve devrimcilere saldıran, işçi sınıfının ve kadınların tüm haklarını ellerinden almaya çalışan, fabrikalarda, madenlerde, tersanelerde, evlerde ve sokaklarda katledenlerin devamcısı olan AKP- MHP faşizmidir. AKP- MHP faşizminin esası, ezilenlerin sömürüsüne dayanmaktadır. AKP- MHP faşizminin esası kuruluşunu Kürdistan inkarına ve imhasına dayandıran kanlı devlet geleneğidir” denildi. 

Açıklamada şunlar ifade edildi: “12 Mart 2016’da Gazi sokaklarında ve özgür alanlarda kuruluşunu ilan eden HBDH olarak, AKP-MHP faşizmine karşı mücadelede 4. yılımıza girdik. Aynur Ada, Ulaş Adalı, Baran Serhat, Ceren Güneş, Orhan Bakırcıyan ve Delal Amed gibi binlerce yoldaşımızın katkılarıyla birleşik devrimci savaşı büyüttük. AKP-MHP faşizmine karşı cephelerde ve şehirlerde büyük direnişler gösterdik. Eylemlerimizle düşmanın ve işbirlikçilerinin korkusu olduk. İşgalci,faşist, kadın düşmanı iktidara ve ortaklarına rahat vermedik. Delal Amed birimlerimiz tarafından yapılan eylemimiz, 4. mücadele yılında direnişi büyüteceğimizin göstergesidir. HBDH olarak yineliyoruz, direnişin yayılması ve büyümesi için düşmana ağır darbeler vurmaya devam edeceğiz.

“Yaptığımız eylemle bir kez daha 12 Mart’ta Gazi’de, Sur’da ve halkların birleşik mücadelesinde yaşamını yitirenleri anıyor, direniş ruhuyla mücadeleyi yükselteceğimizi, Kürdistan’da ve Türkiye metropollerinde katliamcı, işgalci, erkek egemen AKP- MHP faşizminden hesap sormaya devam edeceğimizi belirtiyoruz. HBDH olarak AKP-MHP faşizmi işbirlikçilerini, polisleri, faşist iktidarın mahallere konumlandırdığı bekçileri ve destekçi tüm yapılanmaları uyarıyoruz. HBDH olarak her an her yerdeyiz! Sizden hesap sormaya devam edeceğiz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler