Takip Et

Hayvan Hakları

Hayvan hakları savunucularından ‘Adalar Çalıştayı’na’ tepki: Kan ve şiddetin olmadığı ulaşım çözümleri devreye sokulmalı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül talimatı ile Adalar’da ulaşım sorunlarının çözümü için düzenlenen çalıştaya tepki gösteren hayvan hakları savunucuları faytonların kaldırılmasını isteyerek, seçim öncesi verilen sözlerin tutulmasını istediler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından seçim öncesi verdiği Adalar’da ulaşım sorunlarını çözmek vaadi dolayısıyla düzenlenen çalıştayın ardından hayvan hakları savunucuları tepki gösterdi.

Hayvan hakları savunucuları, seçim öncesi verilen faytonların kaldırılması sözünün tutulması gerektiğini belirtip, içinde kan ve şiddetin olmadığı çevreci ve çağdaş ulaşım çözümlerinin devreye sokulması istendi.

Adalar Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen ‘Adalar Ulaşım Çalıştayı’nın kendileri açısından hükümsüz olduğunu belirterek, “gerek verilen sözler gerekse kamunun konuyla ilgili beklentisi ve değerlendirmesi göz önüne alındığında, gerçekleştirilen çalıştayın içeriğinin ve sonucunun önceden yapılandırıldığı ortadadır” denildi.

Hayvan hakları/özgürlüğü mücadelesinde aktif olan, doğayı ve yaşamı savunan 25 örgüt ve oluşumun imzasını taşıyan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile Adalar’da ulaşım sorunlarını çözmek amacı ile düzenlendiği belirtilen çalıştay, hayvan hakları savunucuları için hükümsüzdür.

Gerek verilen sözler gerekse kamunun konuyla ilgili beklentisi ve değerlendirmesi göz önüne alındığında, gerçekleştirilen bu çalıştayın içeriğinin ve sonucunun önceden yapılandırıldığı ortadadır. Gerekli ön hazırlıklar ve duyurular yapılmadan apar topar düzenlenen çalıştay, hayvan sömürüsünü olumlayan bir eksende sınırlı kalmış ve hiçbir çözüm sunamamıştır.

Konu ile ilgili kapsamlı görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 20 Haziran’da verdiği bir röportajda, fayton uygulamasına son verileceğini ve elektrikli faytonların kullanıma gireceğini söyledi. Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’nun ‘Oylarımız Hayvanlar İçin’ kampanyası kapsamında ‘Söz Veriyorum’ taahhütnamesini de 27 Mart’ta imzaladı.
 • Bu seçim vaadini yerine getirmesi gerekirken, yaz boyu konuyu sürüncemede bıraktı, atlar bu arada zulüm görüp ölmeye devam ederken çalıştay düzenletip konuyu yeniden tartışmaya açtı. Bu kabul edilemez bir durumdur.
 • Çalıştay ile ilgili olarak sosyal medya duyurularında, ‘Atlı faytonlar konusunda tarafları buluşturuyoruz’ denilmiş ama konu ile ilgili örgütlerin tümü davet edilmediği gibi, bu konuda mücadele eden aktivistler ve akademisyenlerin önemli bölümü yok farz edilmiştir.
 • Hayvan hakları savunucularının bir kısmı, kendi inisiyatifleriyle çalıştaya katılmış ve toplantı sırasında faytonların kalkması için taleplerini dile getirmiştir. Ancak toplantı sonundaki sunumlarda bu görüşlere yer verilmemiştir.
 • Çalıştay sonrasında medyaya yansıyan haberlerde de hayvan hakları ve özgürlüğü savunucularının/aktivistlerinin görüşleri geri plana atılırken, atlı faytonlarla ilgili koşulların iyileştirilerek korunması yönünde tercihler öne çıkarılmıştır. Çalıştaydan ‘Adalılar atlı faytonları istiyor’ gibi bir sonuç çıktığı yönünde basında yer alan haberler ise tamamen yanlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü dünkü çalıştayda Adalılar’ın bir kısmı atlı faytonları desteklediğini beyan ederken, birçok Adalı da tamamen kaldırılmasını talep etmiştir.
 • Adalar’da atlı faytonların kalmasını isteyenlerin olduğu söylenirken, kalkmasını isteyenlerin taleplerine kulak tıkanmıştır. Çalıştayın kapanışında ifade edilen çözüm önerileri kısmında atlı faytonların tamamen kaldırılması gerektiği sadece bir cümle ile geçiştirilmiş, atlı faytonların neden kaldırılması gerektiğine dair etik, bilimsel ve hukuki gerekçelere yer verilmemiştir.
 • Bütün bu nedenlerle çalıştay bildirgesine şerh düştüğümüzü kamuoyuna duyuruyoruz.

Taleplerimiz aşağıdaki gibidir:

 • Talebimiz, nostalji adı altında belli sayıda atın fayton köleliğine devam etmesi değil, tek bir faytonda tek bir atın kalmayacağı şekilde faytonlardan kurtulmasıdır.
 • Talebimiz, fayton atlarının hayatları boyunca sömürülmeden yaşayacağı alanların tesis edilmesidir.
 • Talebimiz, içinde kan ve şiddetin olmadığı ulaşım çözümlerinin devreye sokulmasıdır.
 • Talebimiz. atlar için özgürlüktür. Bu bir özgürlük ve adalet mücadelesidir. Bu halk, bunu o canlara borçludur!

İMZACILAR:

Adalar Savunması
Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu
Bursa Vegan İnisiyatifi
Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu (DAYANIŞMAFED)
Dört Ayaklı Şehir
Ekoloji Topluluğu
Empati Derneği
Empati Hayvan Hakları Eğitimi ve Şiddetsizlik Platformu
Eskişehir Vegan İnisiyatifi
Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM)
Hayvan Hakları ve Etiği Derneği
Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi
Hayvanlara Adalet Derneği
Hayvanlara Özgürlük Cephesi
Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi (HAYDİ)
İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi
İstanbul Vegan İnisiyatifi
İTÜ Vegan Topluluğu
İzmir Vegan İnisiyatifi
Patili Canlar Derneği (PADER)
Veganizm Özgürlüktür
Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
Yeşil Direniş
Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi
Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği

ve hiçbir oluşuma dâhil olmayan bağımsız hayvan özgürlüğü aktivistleri.

Günün Haberleri

Hayvan Hakları konulu diğer haberler