Takip Et

Güncel

Hayvan hakları savunucuları mecliste

“Hayvana Şiddet Suçtur” diyen ve caydırıcı hapis cezaları talep eden 1 milyon 457 bin 612 kişinin imzaları, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu adına AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’e teslim edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu hayvan hakları savunucularını dinledi. 

Meclis’te gerçekleşen toplantıda; Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu bileşeni sivil toplum kuruluşları ve oluşumlar, Deneye Hayır Platformu, Hayvan Kurtarma Derneği, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu, Simorg Derneği, Empati Dohaysa, Patiko Başkent Birliği temsilcileri yer aldı.

Bir buçuk milyon imza teslim edildi

“Hayvana Şiddet Suçtur” diyen ve caydırıcı hapis cezaları talep eden 1 milyon 457 bin 612 kişinin imzaları, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu adına AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’e teslim edildi.

Deneye Hayır Platformu Sözcüsü Yağmur Özgür Güven, on binlerce insanın, hayvanlara yönelik suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınarak faillerin ertelemesiz hapis cezası öngörülmesini beklediğini ifade ederek caydırıcı cezaların hayvan hakları ihlâllerinin önlenmesinde önemine dikkat çekti.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Kurucular Kurulu Üyesi ve Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Timur Ugan ise sokak hayvanlarının hastalanmasına, ölümüne neden olan mobil kısırlaştırma uygulamasının tamamen yasaklanmasını talep ettiklerini aktardı.

“Hayvan güreşleri yasaklanmalı”

Ugan, yaban hayatın tamamen tükenme noktasında olduğuna dikkat çekerek avcılık ve av turizminin de yasaklanması gerektiğini ifade etti. Hayvan dövüştüren şahıslara da adlî yaptırım talep eden Ugan, “hayvan dövüşleri de ‘folklorik’ adı altında sürdürülen hayvan güreşleri de yasaklanmalıdır” şeklinde konuştu.

Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nden Veteriner Burak Özgüner ise Komisyonda hayvanat bahçeleri konusunda sunum yaptı. Özgüner, 36 ruhsatlı hayvanat bahçesinde en az 16.000 yaban hayvanının tutsak edildiğini ve bu hayvanların korkunç esaret koşullarında yaşadıkları için birçok davranış ve stres bozukluğu yaşadığını belirtti.

Türkiye’deki mezbahaların koşullarını gösteren bir video kaydı izleten Özgüner, doğumlarından ölümlerine kadar sistematik şiddete maruz bırakılan hayvanlara yönelik zulmün durdurulmasını talep etti.

Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Avukat Hülya Yalçın ise hayvanlara karşı işlenen suçlarda, caydırıcılık açısından, faillere cezanın ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, iyi hâl indirimi, hapis cezasının adlî para cezasına çevrilmesi gibi hukukî uygulamaların işletilmemesi gerektiğini söyledi.

Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu da hayvan deneylerinin bilime katkısının oldukça kısıtlı olduğunu belirterek, hayvan deneylerine alternatif olarak yöntemler hakkında bilgi verdi.

Eğitimde vicdanî ret 

Deneye Hayır Platformu, eğitim-öğretim hayatlarında hayvan kullanımını, hayvanların kesilip biçilmesini reddeden öğrenciler için de eğitimde vicdanî ret hakkının tanınmasını ve bu hakkın kullanılabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması için araştırma komisyonunun Yüksek Öğretim Kurumu’na tavsiye yazısı yazmasını talep etti.

10 parkta 100’den fazla yunus

Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı Tonay da hayvanlara işkence ve esarete neden olduğu için yunus parkları ve hayvanlı sirkler konusunda komisyonda yaptığı sunumda, yunus parklarında karşılaşılan etik ve hukukî sorunları dile getirdi. Türkiye’de şu anda 10 yunus parkı olduğunu ve buralarda 100’den fazla yunus ve deniz memelisinin tutsak edildiğini açıkladı. Yağcı Tonay, yunus parklarındaki hayvanların açlıkla terbiye edildiğini ve hayvanlara düzenli olarak antidepresan verildiğini belirtti. Öykü Yağcı Tonay, yunus parklarının otizmli çocuklara yönelik terapi iddiası ile faaliyet gösteren yunus parklarının, umut tacirliği yaptıkları gerekçesiyle ayrıca yasaklanması gerektiğinin altını çizdi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler