Connect with us

Güncel

Hasta tutuklu Emrah İsi ailesini tanıyamıyor!

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Hapishanesi’nde 6 aydır tek başına kalan hasta tutuklu Emrah İsi’nin yaşamından endişe duyduklarını söyleyen ağabey Erhan İsi, “Kardeşim artık bizi tanımakta zorluk çekiyor” dedi

Hapishanelerdeki hasta tutukluların sayısına her geçen gün yenileri eklenirken, tutuklu yakınları seslerini duyurmaya devam ediyor. Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Emrah İsi de hasta tutuklulardan biri. İsi’nin psikolojik rahatsızlığından sonra hapishanede yaklaşık 6 aydır tek başına tutulmasına tepki gösteren ağabey Erhan İsi, kardeşinin sağlık sorunlarının ciddi boyutlara ulaştığını aktardı. Ağabey İsi, “Kardeşim artık bizi tanımakta zorluk çekiyor. Sürekli bir yerlere odaklanıp duruyor. Ne sorsak ‘Bilmiyorum’ diyor” dedi. 

Hastalığı ilerledi

Kardeşinin 2012 yılında örgüt üyesi olmak iddiası ile 15 yıl ceza aldığını ve bugüne kadar 6 hapishane gezdiği bilgisi veren İsi, kardeşinin ilk rahatsızlık döneminin yaklaşık bir yıl önce tutuklu bulunduğu Samsun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde başladığını belirtti. Kardeşinin rahatsızlığının Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde altı ay kadar tek başına bir yerde kalmasıyla ilerlediğinin altını çizen ağabey İsi, ekonomik nedenlerden dolayı çok fazla görüşe gidemediklerini ifade etti. 

6 aydır tek kalıyor

En son yaptığı açık görüşe dair izlenimlerini de aktaran ağabey İsi, kardeşinin sağlık sorunlarından dolayı temel gereksinimlerini sağlama noktasında yetersiz kaldığını söyledi. Ağabey İsi sözlerine şu şekilde devam etti: “Kardeşim 6 aydır tek başına kalıyor. Hiçbir şekilde diğer tutuklular ile bir araya gelmiyormuş. Biz görüşe gittiğimizde bizi bile tanımakta zorluk çekiyordu. Hal ve hareketlerini gördük.  Biz kendisiyle sohbete başladığımızda sürekli olarak bir yerlere odaklanıyor ve birçok kelimeyi de üç dört defa tekrarlıyordu. Daha önce böyle bir şeyi yoktu. Psikolojik sorunları Samsun Hapishanesi’nde başlamıştı.  En son Trabzon’a gittiğinde durumu daha kötü olmuştu. Psikolojik rahatsızlıklarından dolayı kullandığı ilaçları unutuyormuş. Durumu şuan çok kötü.”

Ne sorulursa hatırlamıyor

Sohbet sırasında kardeşine sordukları tüm sorulara, “Bilmiyorum, hatırlamıyorum” cevabını aldıklarını belirten ağabey İsi, kardeşinin artık kendisini ifade edemediğini dile getirdi. Ağabey İsi, “Biz kendisine neden üstünü değiştirmiyorsun, saçını sakalını kesmiyorsun gibi sorular sorduğumuzda bir yerlere odaklanıp bilmiyorum diye cevap veriyor. Artık kendisini ifade edemiyordu. Telefon hakkı var ama onu bile kullanmıyor. Onu da unuttuğunu söyledi” dedi. 

‘Tedavi edilmeli’

Ağabey İsi, kardeşinin yaşamından ciddi anlamda endişe duyduklarını ve bundan kaynaklı yaşanan hukuksuzluğu İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) ileterek yardım talep ettiklerini dile getirdi. Ağabey İsi son olarak,  “Bize yardım etsinler. Özellikle de siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyorum.  Biran önce kardeşimin tedavisine başlanmalı. Artık doktorların onu ziyaret etmelerini istiyoruz. O da olmadı en azından bize yakın bir hapishaneye getirsinler. Bizim de ekonomik sıkıntılarımız olduğundan dolayı yanına gidemiyoruz” çağrısında bulundu.

Kaynak: MA

Günün Haberleri

More in Güncel