Connect with us

Güncel

Hasta tutsak Seyran Demir Meclis gündeminde

Erdal Ataş, hasta tutsak Seyran Demir’i Meclis gündemine taşıyarak, Demir’in tedavisine ilişkin Adalet Bakanlığı’nın herhangi bir girişimi olup olmadığını sordu

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, hasta tutsak Seyran Demir’i Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

Tartus T Tipi Hapishanesi’nde kalan hasta tutsak Seyran Demir’in sağlık durumu giderek ciddileşiyor. İlik kanseri olan Demir, Hepatit-B ve solunum yetmezliği gibi ciddi sorunlar yaşadığı basına yanmıştı. HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Seyran Demir’i Meclis gündemine taşıdı.

Ataş verdiği soru önergesinde şunları söyledi;

“Basında çıkan haberlere göre, Tarsus T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Seyran Demir ilik kanseridir ve sağlık durumu her geçen gün kötüye gitmektedir. İlik kanserinin yanı sıra, Hepatit-B, boyun fıtığı ve solunum yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. 7 Ocak 2014’te Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Seyran Demir’e 6 yıl 3 ay hapis cezası istenmiş ve  25 Kasım 2015 tarihinde Yargıtay’ında  cezayı onaylanması ile de tutuklanmıştır. Seyran Demir’in ailesi, disiplin cezaları nedeniyle 2 yıl içerisinde sadece 2 defa görüştüklerini son görüşmelerini ise 13 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdiklerini belirtmektedirler. Seyran Demir yaşadığı sağlık sorunlarından  kaynaklı yeterli beslenemediği ve cezaevi koşullarından kaynaklı tedavisinin etkili yapılamadığı için dişleri dökülmüş ve mamayla beslenmektedir.”

Erdal Ataş, cevaplandırılması için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şunları sordu;

1 – Mahpus Seyran Demir’in tedavisinin etkili şekilde sürdürülmesine yönelik herhangi bir girişiminiz oldu mu?

2 – Kendi ihtiyaçlarını karşılamayacak kadar ağır hasta olan tutuklular için yönetmelikte bir değişiklik yapılması planlanmakta mıdır?

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel