Connect with us

İçerden

Hasta tutsak Seyran Demir 35 kiloya düştü

Tarsus T Tipi Hapishanesi’nde bulunan ilik kanseri hastası tutsak Seyran Demir’in 35 kiloya düştüğü ve dişlerinin de dökülmesi nedeniyle mamayla beslendiği öğrenildi

İlik kanserinin yanı sıra Hepatit-B, boyun fıtığı ve solunum yetmezliği hastalıkları bulunan Demir, disiplin cezaları nedeniyle son 2 yılda sadece 2 kez ailesi ile görüşebilmiş.

MA’nın haberine göre, Demir, 16 Şubat 2013’te Van’da çıkarıldığı mahkemece “örgüte üye olmak” suçlamasıyla tutuklanarak Muş E Tipi Cezaevine gönderildi. 40 gün içerisinde 56 kilodan 30 kiloya düşen Demir, 9 ay tutuklu yargılandıktan sonra 12 Kasım 2013’te görülen duruşmada tahliye edildi.

7 Ocak 2014’te Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi, TCK 314/2 maddesi gereğince “örgüte üye olmak” suçlamasıyla Seyran Demir’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Avukatları davayı temyize götürdü; ancak 2015 yılında Yargıtay cezayı onadı. Bu süre zarfında tedavi olan ve sağlığında ilerleme kaydeden Seyran Demir, 25 Kasım 2015 tarihinde Urfa’da ikamet ettiği eve yapılan baskınla gözaltına alınarak tekrar tutuklandı.

Disiplin cezaları nedeniyle 2 yılda sadece 2 kez ailesi ile görüşebilen Demir’in babası Nadir Demir ise  kızıyla son olarak  13 Aralık’ta telefon aracılığıyla görüşebildiklerini söyledi.

Demir, “Şu anda ağzında iki diş tek kalmış. Bu nedenle mamayla beslenmek zorunda. Bir an önce infazı durdurularak dışarıda tedavi edilmeli” dedi.

 

Günün Haberleri

More in İçerden