Takip Et

Güncel

‘Hasta tutsak Abdülaziz Özdemir tedavisi edilsin’

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde ağır hasta tutuklu Abdülaziz Özdemir’in durumuna ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutsaklar için yaptıkları basın açıklamasının 251’inci haftasında Tarsus 3 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde ağır hasta tutuklu Abdülaziz Özdemir’in durumuna ilişkin açıklama gerçekleştirdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde yapılan basın açıklamasını İHD üyesi Zarife Çamalan okudu.

Çamalan, Abdülaziz Özdemir’in İHD’ye gönderdiği mektupta yer alan sağlık sorunlarını aktardı. Çamalan, “Mektuba göre, 5 yıl içinde birkaç kez ameliyat olmuştur. 9 Şubat 2016 yılında kalp krizi geçirmiş ve anjiyo olmuştur. Sağ testiste kist oluşmuş ve bu kist ameliyatla alınmıştır. Prostat rahatsızlığından kaynaklı bir kez ameliyat olmuştur. Yine yazdıklarına göre; çenesinde çıkan kemikten iki kez ameliyat olmuştur. 2018 yılı Şubat ayında belindeki kaslardan cilt kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiştir. Tedavisine devam edilmektedir. 2008 yılında böbrekteki oluşan taş 4 seansla kırılmış, ancak taş tekrar oluşmuş ve çok sancı çektiğini ifade etmiştir. Ciğerlerinde büyüme var ve oynak tansiyon hastasıdır; aniden 4-5’e düşüyor ya da tersi olarak 18-19’lara kadar çıkıyor” dedi. 

Özdemir’in esas olarak yaşamını zorlayan rahatsızlığının belinden kaynaklı olduğunu belirten Çamalan, “On birinci, on ikinci, on üçüncü ve on dördüncü disklerde sakatlık olduğunu ve tüm ihtiyaçlarının arkadaşları tarafından karşılandığını yazmıştır. Bu kadar zorlayıcı ve ağır hastalıklara rağmen verilen raporlar hapishanede yaşayabilir şeklinde düzenlenmiştir. Abdülaziz Özdemir’in ayrıca mide rahatsızlıklarının yanı sıra hemoroid, faranjid, sinüzid gibi hastalıklara da sahiptir. Abdülaziz Özdemir’in çoklu ve yaşamını zorlayan hastalıkları nedeniyle cezaevinde yaşaması kendisini çok zorlamaktadır. Ayrıca cezaevinde hastalıklarının tedavisi mümkün olamamakta; dışarıda tam teşekküllü hastanelerde kalıcı bir şekilde tedavilerinin yapılması gerekmektedir” diye kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’nın hapishanelerle ilgili gerekli yaşamsal tedbirleri almadığını söyleyen Çamalan, “Bu bağlamda Abdülaziz Özdemir’in en kısa sürede tam teşekküllü bir hastanede yatılı tedavisine başlanmalı; raporları tekrar gözden geçirilmeli, hapishanede yaşamını arkadaşları tarafından devam ettirebilen biri için bağımsız hastaneler tarafından tetkik ve incelemeler yapılmalı ve tedavisinin dışarıda devam edebilmesi için infazı ertelenmelidir” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler