Takip Et

Güncel

Hasankeyf’te basın açıklamasına polis saldırısı: 33 gözaltı

Hasankeyf ilçesinin sular altında bırakılmak istenmesine karşı ilçede basın açıklaması yapmak isteyen HDP Gençlik Meclisi üyelerine polis saldırdı. Saldırıda bir gazeteci ile 32 kişi darp edilerek gözaltına alındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Gençlik Meclisi üyeleri, tarihi Hasankeyf ilçesinin sular altında bırakılmak istenmesine karşı ilçede basın açıklaması yapmak istedi. HDP Batman İl Eşbaşkanları İkram İrgi ve Gülcemal Erdinç ile HDP’li gençler, açıklama için Hasankeyf ilçesine gelirken, açıklamanın yapılacağı Şehir Terası ile çarşı merkezi, polis ve jandarma tarafından ablukaya alındı. Asker ve polisler, abluka altına aldıkları yerlere gençlerin girişine izin vermedi. 

Darp edilerek gözaltına alındılar

HDP’li gençler, daha sonra partilerinin ilçe binası önünde açıklama yapmak istedi, ancak polis “valilik kararı”nı gerekçe göstererek izin vermedi. Polis engeline karşı açıklama yapmak HDP’li gençlere polis müdahalede bulundu. Müdahalede, gazeteci Sonya Bayık ile 32 HDP’li genç polislerce darp edilerek gözaltına alındı. 

Gazetecilerin açıklamayı izlemesine müsaade etmeyen polisin, gazetecilerin kimlik kartlarının fotoğraflarını çekmesi dikkat çekti. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler