Takip Et

Makale

Hasankeyf’in tahrip edilmesinden sonra, ziyaretler sıfıra indi

Doğal güzelliği ve 12 bin yıllık tarihi zenginliğiyle geçmiş yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan Hasankeyf ilçesi, baraj yapımı dolayısıyla şantiye alanına döndüğü için kimsenin uğrayamadığı bir yer oldu.

Doğal güzelliği ve 12 bin yıllık tarihi zenginliğiyle geçmiş yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan Hasankeyf ilçesi, baraj yapımı dolayısıyla şantiye alanına döndüğü için kimsenin uğrayamadığı bir yer oldu.

Batman’ın Hasankeyf ilçesi tüm ulusal ve uluslararası tepkilere rağmen 12 bin yıllık geçmişiyle birlikte Ilısu Barajı altında bırakılacak. Tarihi yapıları taşıma adına ilçedeki yıkım devam ederken, geçmiş yıllarda yüzbinleri bulan ziyaretçi akını yok denecek kadar azaldı. Avrupa devletlerindeki seyahat acenteleri, talep olmadığı için Hasankeyf’i GAP turları kapsamından çıkarırken, sadece Hasankeyf’in yıkılmış, betonlaştırılmış halini görmek isteyenler için özel turlar organize ediliyor. Hafta sonları ise yakın bölgelerden gelen çok az sayıda ziyaretçi günübirlik gezilere katılıyor.

1 milyon ziyaretçi sıfıra indi

Hasankeyf özellikle tarihi kale ziyaretleri geçmiş yıllarda ziyaretçi akınına uğruyordu. Kalenin ziyareti, 2010 yılında yasaklandı. Batman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün 2009 verilerine göre, kaleye bilet alarak çıkanların sayısı 57 bin 700 kişi. 2008 yılı verilerine göre, Hasankeyf’i en az 500 bin kişi ziyaret ederken, 2009 yılında bu sayı 1 milyonu aştı.

MA’nın verdiği bilgiye göre, Tarihi kaleye çıkışların yasaklandığı 2010 yılında ise beklenen hedef 1.5 milyon iken, yasaklamanın ardından yıl yıl sayılarda ciddi düşüşler yaşandı. Sonraki yıllarda Hasankeyf’e gelen ziyaretçi sayıları hakkında istatistiki veri bulunmazken, özellikle 2015 çatışmalı süreç ve 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL ile birlikte özellikle yurt dışından gelen turist sayısı neredeyse sıfıra indi. OHAL döneminde Hasankeyf’te yapılan dinamit patlatmaları nedeniyle “Hasankeyf yok oldu” algısıyla gelişler azaldı. 2018 yılının sonlarına yaklaşırken Hasankeyf’i son kez görmek isteyenler, bir şantiye ile karşı karşıya kalıyor.

Tarihi eser kalmadı

Hasankeyf Kalesi, El-Rızk Camii ve Sultan Süleyman Camii minareleri, Kızlar Camii, Artuklu Hamamı, Zeynelbey Türbesi ve İmam Abdullah Zaviyesi Hasankeyf’in en çok ziyaret edilen tarihi eserleri arasında yer alıyor. Fakat Hasankeyf’te aylardır tarihi eserler yerinden edildi. Geçen yıllarda Zeynelbey Türbesi, geçen aylarda ise Roma Kapısı, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi yerlerinden sökülerek yeni Hasankeyf yerleşkesinde bulunan arkeopark alanına taşındı. Eski yerlerine beton dökülen tarihi eserleri, yeni yerlerinde kimse ziyaret etmiyor. Tarihi Hasankeyf Kalesi’nde ise beton ile kaplama çalışmaları devam ediyor.

‘Sular altında bırakılması üzücü’

Almanya’dan kültür turları özelinde ise GAP turları çerçevesinde Kürt kentlerine ziyarette bulunan seyahat işletmecileri, Hasankeyf’in artık son halini görmek isteyenlere yalnızca özel turlar yapıldığını belirtti. Almanya’da bir seyahat acentesi işletmecisi olan Seval Coşkun, “Önümüzdeki dönemde Hasankeyf’e gelişlerin artacağını düşünüyoruz, çünkü insanlar yıkılan bu tarihi son kez görmek isteyeceklerdir” dedi. Hasankeyf ziyaretleri sırasında Hasankeyf’in sular altında bırakmayan projelerin de olduğunu öğrendiklerini aktaran Coşkun, “Bu tarihin sular altında bırakılmak istenmesi üzücü” dedi.

‘Sular altında kalmaması gerekiyor’

Almanya’nın güneyinden ilk kez Hasankeyf’i ve diğer illeri görmek için geldiklerini dile getiren seyahat acentesi işletmecisi Kerim Erdoğmuş ise, Hasankeyf’i bu şekilde görmenin kendisi dahil herkesi üzdüğünü söyledi. İlk diller, dinler ve insanlık adına önemli bir tarihe sahip Hasankeyf’in herkesin görmesini gerektiğini vurgulayan Erdoğmuş, “Bu bölge insanlık tarihi açısından çok önemli bir yere sahip ve sular altında kalmaması gerekiyor. Bu bölgeyi kültür turları çerçevesinde ele alıp gündeme getirmek gerekiyor” diyerek ilçenin yok edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Tur işletmecileri, öte yandan tarihi eserlerin görmek isteyenlerin tarihi yerinde görmeyi daha fazla arzuladıklarını belirtti.

 

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler