Takip Et

Güncel

Hapishanelerde telefon görüşme hakkı haftada iki güne çıkarıldı

Adalet Bakanlığı, korona virüsü nedeniyle hapishanelerde tutsakların haftada bir olan telefonla görüşme hakkını ikiye çıkardı.

Adalet Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ceza infaz kurumlarındaki açık ve kapalı görüşlerin ertelenmesinin ardından tutuklu ve hükümlülere ek telefon hakkı verildiğini açıkladı. Bakanlık, hükümlü ve tutukluların haftada bir olan telefonla görüşme hakkının haftada ikiye çıkarıldığını duyurdu.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında görüşleri iki hafta erteleyen Bakanlık, tutuklu ve hükümlülerin dışarıyla ilişkilerinin devamının sağlanması amacıyla yeni düzenleme yaptı.

Buna göre ceza infaz kurumları ve tutukevlerindeki hükümlü ve tutukluların haftada bir olan telefonla görüşme hakkı ikiye çıkarıldı.

Öte yandan, tutuklu ve hükümlülere, ertelenen açık ve kapalı görüş hakları herhangi bir kayba uğramadan ilerleyen süreçlerde kullandırılacağı belirtildi.

Alınan bu tedbirleri yeterli görmeyen aile yakınları ve insan hakları örgütleri ise tutuklu ve hükümlülerin cezaevlerinden tahliye edilmesi çağrısı yapıyor. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler