Takip Et

Güncel

Hapishanelerde hak ihlalleri sürüyor: Tedavi edilmeyen tutuklu 57 gündür açlık grevinde

“Tedavi edilmek” amacıyla başka bir hapishaneye sevki yapılan, ancak hiç tedavi edilmeyen tutuklu Şeyhdavut Başkan, 57 gündür açlık grevinde. Başkan, tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda ölüm orucuna başlayacağını söyledi

Kayseri Bünyan 2 Nolu Hapishanesi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevlerine katılan tutuklu Şeyhdavut Başkan, açlık grevlerinin sona erdiği 26 Mayıs’tan sonra sağlık muayenesine götürülme gerekçesiyle Bünyan 1 Nolu Hapishanesi’ne sevk edildi.

Burada hiç tedaviye götürülmediğini ailesi aracılığıyla Mezopotamya Ajansı’na (MA) aktaran Başkan’ın 9 Temmuz’da başlattığı açlık grevi 57’nci gününe girdi. Başkan, talebinin yerine getirilmemesi halinde ölüm orucuna başlayacağını bildirdi.  

‘Böyle insanlık olmaz’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Oğluyla en son 2 Eylül Pazartesi günü telefonla görüştüğünü söyleyen baba Şeyhmus Başkan, “Oğlum yüzde 44 zihinsel engelli. Tedavi edilme gerekçesiyle Kayseri Bünyan 1 Nolu Hapishanesi’ne sevk edildi. Ancak ne tedavi ediliyor ne de sosyal hakkı veriliyor” dedi. Oğlunun tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çeken baba Başkan, “Kim ne suç işlemiş olursa olsun. Türkiye Anayasası’nda tutukluların da hakları vardır.  Böyle insanlık olmaz. Ne gazete ne kitap veriliyor, ne de sağlık kontrolleri yapılıyor” şeklinde konuştu.   

Sorumlusu adalet bakanlığı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi yöneticileri ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleriyle görüştüğünü belirten baba Başkan, tüm girişimlere rağmen çocuğuyla herhangi bir görüşmenin olmadığının altını çizdi.  Başkan, çocuğuna bir şey olması durumunda bunun sorumlusunun devletin ve Adalet Bakanlığı’nın olacağını vurguladı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler