Takip Et

Güncel

Hapishanelerde hak ihlalleri devam ediyor: Tutsaklar darp edildi, hapishane müdürü ‘Gerekirse sizi öldürürüm’ dedi

Manisa T Tipi Kapalı Hapishane’sinde ayakta sayımı reddeden tutuklular, gardiyanlar tarafından feci şekilde darp edildi. Hapishane Müdürü’nün tutukluları ölümle tehdit ettiği iddia edildi.

Manisa T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde geçtiğimiz perşembe günü 20 kişilik koğuşta ayakta sayımı reddeden tutukluların, gardiyanlar tarafından yerde sürüklenerek götürüldükleri karanlık bir odada darp edildiği iddia edildi. Vücutlarında birçok  darp izi olan tutuklular ise sağlıklı bir şekilde tedavi edilmediği aktarıldı. Olay, 24 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Tekin’in (46) kardeşi Hacı Tekin ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde ortaya çıktı. Tekin, ağabeyinin elmacık kemiğinde kırık, ayağından kan geldiğini ve  kaburgalarının parçalandığını kendisine aktardığını ifade etti. 

‘Karanlık bir odaya götürüldüler’

Tutsakların koğuşlarına baskın yapılarak kitaplarını, günlük defterlerini, birçok eşyalarını alıp gözlerinin önünde kırdıklarını aktaran Tekin, yapılanları zulüm olarak değerlendirdi. Ağabeyinin hapishanede yaşananları kendisine aktardığını dile getiren kardeş Tekin, şunları anlattı: “Orada bütün tutukluları dövmüşler. Abimin şu an elmacık kemiği kırık, ayağından sürekli kan geliyor, kaburgalarının parçalanmış durumda. Hatta cezaevi müdürü tutuklulara ‘gerekirse sizi öldürürüm’ diyerek ölümle tehdit etmiş. Telefonla konuştuğumuzda kardeşim ‘ayağımdan hala kan geliyor’ dedi.  Bu duruma bir çare bulunmalı ve üzerine gidilmelidir. Bir tek koğuş var, onlarda kaç aydan beridir üzerlerinde büyük bir baskı var. Kaç zamandır onun sevkiyle uğraşıyorduk. Birçok kere Adalet Bakanlığı’na, cezaevine dilekçe yazıp gönderdik. Bize dönüşü ‘sizin dilekçeleri kaile almıyoruz’ şeklinde. Daha önce maddi ve çok az fiziksel şiddet yaşanıyordu. Bu sefer yaşanan şiddet çok ciddi. Hapishane koridorunda kameralar var. Eğer o görüntüler silinmemişse yerde sürüklendikleri an yansıyordur” dedi. 

İhlaller yaşanıyor

Ayrıca ağabeyinin hasta tutuklu olduğunu dile getiren Tekin, beynindeki kistten dolayı birçok kez hastaneye götürüldüğü söyledi. Yaşanan gardiyan şiddetinin ardından tutukluların sadece revire götürüldükleri aktaran kardeş Tekin, revirdeki doktorun da tutuklularla ilgilenmediğini ifade etti. İnsan Hakları Derneği (İHD), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri başta olmak üzere cezaevlerindeki hak ihlalleriyle ilgilenen tüm kurumlara başvuru yapacağını belirten Tekin, “Gerekirse Ankara’ya giderim. Tutukluların üzerindeki baskının bir an önce kaldırılması, bir an önce durdurulması gerekiyor. İnsan hakları suçu işleniyor. Kardeşimle konuştuğumdan beri durumundan tedirginim” ifadesinde bulundu.(MA)  

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler