Takip Et

Güncel

Hapishanelerde hak ihlalleri devam ediyor: Şakran’da 57 tutukluya hücre cezası

İzmir Şakran T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 57 tutuklu Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırısını protesto ettikleri için 11’er gün hücre cezası verilerek, haklarında soruşturma açıldı

İzmir Şakran T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 57 tutuklu Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yaptığı işgal saldırılarını protesto ettikleri için haklarında hapishane idaresince disiplin soruşturması açılarak, 11’er gün hücre cezası verildi. Tutuklular hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla savcılık tarafından soruşturma açıldığı belirtildi.

Hücre cezası alan tutuklulardan biri ise Hüseyin Cığ. Cığ, bugün Adana’da ikamet eden annesi Fatma Cığ arayarak, yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Anne Cığ, oğlunun kendisine şunları söylediğini aktardı: “Rojava yönelik operasyonu protesto ettiğimiz için bize 11’er gün hücre cezası verildi. Şuana kadar bu ceza uygulanmadı. Ayrıca bizi mahkemeye de çıkaracaklar.” Oğlunun PKK Lideri Abdullah Öcalan için açlık grevine girdiğini ve hapishanede sürekli hak ihlallerine maruz kaldıklarını dile getiren anne Cığ, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını ve bu zulmün bitmesini istedi. Anne Cığ, “Bu zulmün bitmesi için protesto eylemi yapmışlar. Bu zulme karşı ise 11’er gün hücre cezası verildi” diye konuştu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler