Takip Et

Güncel

Hapishanelerde hak ihlalleri devam ediyor: Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor

Şakran Hapishanesi’nde 7 yıldır tutuklu bulunan Delil Tekin, var olan sağlık sorunlarının tedavi edilmediğini ve hak ihlallerinin artarak devam ettiğini aktardı

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; İzmir Aliağa (Şakran) 4 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 7 yıldır tutuklu bulunan Delil Tekin, 29 Ekim 2016’da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesinin dağıtımcısı iken 2010 yılında tutuklandı. Tekin,  babası Fettah Tekin’le dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde sağlık kontrollerinin ve hak ihlallerinin devam ettiğini aktardı. 

‘İhlaller artıyor’

Oğlunun kulaklarından rahatsız olduğunu belirten baba Tekin, “Oğlumla dün telefonda görüştük. Bana kulaklarından kan geldiğini ancak herhangi bir tedavi görmediğini, kaldırıldığı hastanenin acil bölümünde yalnızca kulağındaki kanın temizlediğini söyledi. Oğlum, Şakran Hapishanesi’nde hak ihlallerinin her geçen gün arttığını söyledi” dedi. 

Gardiyanlardan keyfi muamele

Şakran Hapishanesi’nin sürekli baskı ve zulümle gündeme geldiğini dile getiren baba Tekin, “Oğlum tutsakların sağlık kontrolleri için verdikleri dilekçelerin gardiyanlar tarafından kabul edilemediğini ve mektupların verilmediğini anlattı” dedi. Baba Tekin, Şakran Hapishanesi’ndeki tutukluların temel haklardan mahrum bırakıldıklarını ve keyfi olarak hiçbir hakkı yerine getirmediklerini ifade etti. 

‘Baskılar devam ediyor’

Sosyal hakların engellendiğini, mektup alışverişinin engellendiğini anlatan baba Tekin, “İçeri ile dışarı arasındaki iletişimi ortadan kaldırmak istiyorlar. Gardiyanların tutuklulara karşı baskıları devam ediyor” dedi.

‘Baskılar son bulsun’

Tutuklu Tekin’in en son kuzenleriyle yaptığı açık görüşe darp edilerek getirildiğini vurgulayan baba Tekin, “Çocuklarımızı çoğu kez darp ediyorlar. Artık bu baskı son bulsun. Aileleri perişan etmekten vazgeçsinler” diye konuştu.

Baba Tekin,  Adalet Bakanlığı’na ve Şakran Hapishanesi Savcılığı’na dilekçe verdiklerini ve çocuklarına karşı uygulanan hak ihlallerine karşı sessiz kalmayacaklarını ve kamuoyundan da duyarlılık beklediklerini söyledi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler